Lubliniec: Tajemniczy witraż zostanie odsłonięty

Dodatkowo powstaną dwa witraże w prezbiterium.

7 marca 2023

W 1922 roku misjonarze oblaci zakupili majątek Zakładu Grotowskiego w Lublińcu. Rozległy teren z zabytkowym pałacem stanowił nie tylko dom zakonny, ale z czasem w jego murach funkcjonowało Małe Seminarium. Wraz z powiększającą się liczbą uczniów pierwotny budynek poszerzono o dwa dodatkowe skrzydła. We wschodniej części dobudowano kaplicę seminaryjną, którą 29 września 1925 roku poświęcił biskup polowy Wojska Polskiego – Stanisław Gall.

(zdj. Archiwum OMI Lubliniec)

Uwagę zwraca okrągły witraż w zwieńczeniu prezbiterium, na którym umieszczono oblacki herb. Dziś od środka kościoła jest niewidoczny, podobnie jak dwa boczne okna, które wpuszczały od ściany prezbiterium światło do wnętrza świątyni.

W kościele mamy sześć witraży. Zostały wykonane przez znaną krakowską firmę Braci Paczka. W 1925 roku rozpoczęła się budowa kaplicy seminaryjnej, wybudowano ją z myślą, że ma być doświetlone prezbiterium. Z tyłu za ołtarzem były dwa okna, natomiast nad ołtarzem znajdował się dodatkowy witraż, być może tej samej firmy. Przypuszczam, że po wojnie, kiedy kościół był bardzo zniszczony, witraże w prezbiterium zamurowano – wyjaśnia o. Tomasz Woźny OMI, proboszcz lublinieckiej parafii oblackiej.

W wyniku potężnego wybuchu na terenie Lublińca większość witraży w kaplicy św. Stanisława uległa zniszczeniu. Zachowały się zaledwie dwa. Resztę zrekonstruowano, a te znajdujące się w prezbiterium zamurowano. Z czasem kaplica seminaryjna przekształciła się w kościół parafialny.

Witraż nad ołtarzem od strony zewnętrznej (zdj. P. Gomulak OMI)

W planach nowe witraże i konsekracja kościoła

Okazuje się, że świątynia nie została nigdy konsekrowana. Proboszcz planuje przygotować obiekt do tej uroczystości na 100. lecie istnienia kościoła. Wtedy również przewidziano odsłonięcie zabytkowego witraża z hasłem i herbem misjonarzy oblatów.

W roku 2030 przypadnie 100. lecie wybudowania kościoła. Nasz kościół wciąż nie jest konsekrowany, ciągle jest kaplicą, bo nie ma stałego ołtarza. Planujemy przygotować świątynię do konsekracji w 2030 roku. Ale żeby to zrobić, trzeba przygotować ołtarz, wymienić posadzkę w prezbiterium, a skoro idziemy za ciosem, chciałbym odkryć te okna – wyjaśnia o. Tomasz Woźny OMI. – Jeden z oblatów pochodzących z Lublińca zaproponował, aby pojawił się w kościele jakiś akcent związany z bł. Józefem Cebulą OMI. Ojciec Józef był związany z tym miejscem, był wykładowcą, formatorem. Chciałbym, aby jeden witraż, patrząc na ołtarz – po lewej stronie – był witrażem błogosławionego ojca Józefa Cebuli, a drugi witraż, w związku z tym, że Edyta Stein – siostra Benedykta od Krzyża, jest patronką miasta i szkoła katolicka jest pod jej wezwaniem – to pomyślałem, żeby drugi witraż zrobić ze św. Edytą.

Lubliniec – droncast [WIDEO]

.

Ołtarz główny – widok współczesny (zdj. P. Gomulak OMI)

(pg)