1,5% podatku może pomóc misjom!

Dzięki Waszej pomocy w 2022 roku przekazaliśmy na misje ponad 5 mln zł.

4 kwietnia 2023

Trwa czas rozliczania podatku dochodowego. W tym roku na organizacje pożytku publicznego można przekazać 1,5% podatku. Jeśli pragniecie wesprzeć misje oblackie, możecie to uczynić, przekazując kwotę podatku na Prokurę Misyjną Polskiej Prowincji. To instytucja, która bezpośrednio jest odpowiedzialna za troskę o misje, miejsca na świecie, gdzie posługują misjonarze oblaci. Opiekuje się także oblatami, którzy przybywają do ojczyzny na leczenie. W 2022 roku instytucja przekazała na pomoc misjom ponad 5 mln złotych. To efekt ofiarności ludzi dobrej woli, którym dzieło misyjne Kościoła jest bliskie.

Przekaż 1,5% podatku na misje!

KRS 0000327951

Prokura Misyjna w liczbach

W 2022 roku Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej wspierało 41 771 Przyjaciół Misji. To osoby, które modlitwą, cierpieniem i darem materialnym wspierają naszą działalność ewangelizacyjną. Stowarzyszenie Misyjne Maryi Niepokalanej (MAMI) związane ze Zgromadzeniem Misjonarzy Oblatów MN powstało w początkach XX wieku. W Polsce, ze względu na sytuację polityczną w czasach komunistycznych (zakaz tworzenia związków), przyjęto nazwę: Przyjaciele Misji Oblackich.

W Opolu powstała grupa Przyjaciół Misji Oblackich

Działalność Prokury Misyjnej to również regularne animacje misyjne w parafiach na terenie całej Polski. W zeszłym roku przeprowadzono ich blisko 70. Misjonarze oblaci wydaja również czasopismo o tematyce misyjnej „Misyjne Drogi” w nakładzie 19 000 egzemplarzy. Między innymi tematyce misyjnej poświęcony jest portal misyjne.pl. W okresie Wielkiego Postu oblaci już po raz kolejny zorganizowali akcję „Misjonarz na Post”, której celem jest otoczenie modlitwą polskich misjonarzy z różnych diecezji i zgromadzeń zakonnych, którzy posługują na całym świecie. W 2022 roku w akcję włączyło się 46 tysięcy internautów, w obecnym to już 52 tysiące osób.

Za misjonarzy modliło się 52 245 osób. Dziękujemy!

Prokura Misyjna prowadzi również projekty edukacyjne, m. in. „Misja szkoła” czy „Adopcja misyjna”. Tylko w tej pierwszej, w 2022 roku, pomoc otrzymało 800 uczniów. Pomoc misjom udziela również Stowarzyszenie Oblackiej Pomocy Misjom „Lumen Caritatis”. Poza strukturami Prokury Misyjnej działa jednocześnie Oblacki Wolontariat Misyjny, który animuje Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA. Po wybuchu wojny na Ukrainie oblacki wolontariat skierował się również na granice, aby pomóc uchodźcom wojennym.

Wolontariusze Niniwy: Widzieliśmy na granicy ludzkie dramaty i ogrom dobra… [świadectwa]
(zdj. archiwum Polskiej Prowincji)
Dlaczego warto z nami pojechać na misje? [wideo]

Gdzie trafiła pomoc?

Można ją podzielić na wsparcie doraźne i systemowe. Obejmuje różne aspekty działalności misyjnej. W związku z wybuchem wojny na Ukrainie Prokura Misyjna otoczyła troską placówki zakonne za naszą wschodnią granicą, a Polska Prowincja otworzyła drzwi domów zakonnych dla uchodźców wojennych.

  • Bezpośrednia pomoc w związku z wojną na Ukrainie – 2 200 000 zł
  • Projekty ewangelizacyjne (Madagaskar, Ukraina, Białoruś, Kamerun) – 722 000 zł
  • Utrzymanie i praca misjonarzy (Madagaskar, Ukraina, Białoruś, Urugwaj, Turkmenistan, Ghana) – 930 000 zł
  • Projekty edukacyjne, „Misja szkoła” (Madagaskar, Kamerun, Bangladesz, Indie, Nepal) – 668 000 zł
  • Projekty charytatywne oraz medyczne (Madagaskar, Kamerun, Ukraina, Białoruś) – 320 000 zł
  • Projekty budowlane (Madagaskar, Kamerun, Ukraina) – 90 000 zł
  • Projekty formacyjne (Madagaskar, Białoruś, Ukraina) – 270 000 zł
Biblioteka dla dzieci utworzona przez wolontariuszy na Madagaskarze (zdj. zdj. P. Ratkowski)

Przyszłość…

Jako Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej będziemy nadal kontynuować naszą służbę w Kościele drugiemu człowiekowi. Wszystko zależy od Jego błogosławieństwa i wsparcia, jakie nieustannie otrzymujemy od naszych przyjaciół. W dziele ewangelizacji liczymy na Boga i Waszą pomoc.

(pg)