Ron Rolheiser OMI: Modlitwa, by nie utracić serca…

Eliasz zbliżył się do Boga ze swoimi słabościami i ten ruch odnowił jego serce.

21 kwietnia 2023

W Piśmie Świętym znajdujemy przykłady mężczyzn i kobiet zmuszanych do wchodzenia na szczyty gór lub padania na kolana w modlitwie, ponieważ paraliżował ich strach, zniechęcenie lub samotność. Widzimy to w sercu proroka Eliasza, kiedy jest zagrożony z powodu swojego proroczego przesłania.

Eliasz był odważnym prorokiem, ale w pewnym momencie swojej służby stał się niebezpiecznie niepocieszony. Ludzie z jego środowiska przestali słuchać jego przesłania, był świadkiem męczeńskiej śmierci kilku innych proroków, a jego przesłanie głęboko zaniepokoiło Jezebel, najpotężniejszą kobietę w królestwie, która teraz wysłała ludzi, by go zabili. Aby uciec od Jezebel, Eliasz wspiął się na górę Horeb.

Kiedy schował się w jaskini, Eliasz usłyszał głos Boga, który pytał go, co on tam robi. Eliasz wyznał swoje zniechęcenie, strach przed utratą życia i utratę serca. Wyznawszy swoje obawy, Eliasz uciekł w ciemność jaskini, aby usiąść sparaliżowany własnym strachem i przygnębieniem.

Ron Rolheiser OMI: Rozpacz – słabość czy grzech?

Ale Bóg, szumem łagodnego wiatru, zwabił go do wejścia do jaskini, gdzie Eliasz ponownie wyznał swoją depresję i strach, ale tym razem w formie modlitwy. I dzięki tej modlitwie odzyskał siłę serca i zszedł z góry, gotowy z odnowioną energią i odwagą stawić czoła swojej posłudze i wszystkim jej niebezpieczeństwom. Kiedy jego własne siły wyschły, Eliasz zbliżył się do Boga ze swoimi słabościami i ten ruch odnowił jego serce.

Bez względu na to, kim jesteśmy i jak bogate i błogosławione może być nasze życie, nie da się przejść przez życie bez poczucia gorzkiego niezrozumienia, głębokiego niepocieszenia, poddania się paraliżującemu zmęczeniu i po prostu utraty serca. Przestraszeni i zniechęceni, jak Eliasz, wycofujemy się w wewnętrzną ciemność jaskini.

Ron Rolheiser OMI: Oznaki dobrego małżeństwa

Ale w chwilach takich jak ta możemy zrozumieć siebie w ten sposób: podobnie jak Eliasz, jesteśmy w ciemności jaskini, sparaliżowani utratą serca; ale Bóg jest u wejścia do jaskini, delikatna bryza wabi nas z powrotem, gdzie wszyscy, których kochamy, będą z powrotem w naszym zasięgu.

(tł. pg/zdj. Giovanni Lanfranco – Wikimedia Commons)


Ron Rolheiser OMI, znany ze swojego humoru, szczerości i mądrości, jest popularnym mówcą w dziedzinie współczesnej duchowości. Dorastał w dużej, kochającej się rodzinie na farmie w Saskatchewan, a święcenia kapłańskie otrzymał w 1972 r. Pełnił funkcję rektora Oblate School of Theology w San Antonio w Teksasie. Jest autorem ponad 15 książek, w tym bestsellerowej pozycji: “Modlitwa. Nasza najgłębsza tęsknota”. Jego najnowsze książki to “Wrestling with God” [polski tytuł: “Zmagania z Bogiem. Wiara w czasach niepokoju”], “Domestic Monastery” [Domowy klasztor – przyp. tłum.] oraz “Bruised & Wounded: Struggling to Understand Suicide” [Posiniaczony i zraniony: Walka o zrozumienie samobójstwa – przyp. tłum.]. Rolheiser tworzy także popularne kolumny wydawnicze, które pojawiają się w wielu katolickich gazetach na całym świecie.