Bp Leon Wagener: „Oblat to ktoś, kto praktykuje miłość”

Festyn parafialny w Luksemburgu - do tańca ruszyli oblaci i... biskup [WIDEO]

24 maja 2023

Z okazji wspomnienia św. Eugeniusza de Mazenoda w oblackiej parafii polonijnej w Luksemburgu odbyły się uroczystości parafialne połączone z piknikiem. Świętowanie rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Leona Wagenera – biskupa pomocniczego archidiecezji luksemburskiej.

W kazaniu biskup Wagener nawiązał najpierw do Modlitwy Arcykapłańskiej Jezusa, snując poetycką modlitwę o codziennym życiu chrześcijan i ich związku z Ojcem Niebieskim. Hierarcha nawiązał także do charyzmatu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, obficie czerpiąc treści z duchowości oblackiej.

Misjonarz będzie prawdziwie misjonarzem tylko wtedy, gdy odda samego siebie, gdy uczyni swoje życie darem dla Boga i dla ludzi. Śluby życia zakonnego, czyli czystość, ubóstwo i posłuszeństwo, mają sens tylko w tej perspektywie daru z własnego życia na wzór Chrystusa i Apostołów. Dar ten jest darem złożonym w wolności i wewnętrznej radości, pomimo trudności, jakie mogą się z nim wiązać. Jeśli ten dar jest tylko gorzką ofiarą, nie przyniesie owoców, ponieważ misja polega na dawaniu świadectwa radości Ewangelii.

Chrześcijanin, Misjonarz Oblat Maryi Niepokalanej, to ktoś, kto praktykuje miłość, ponieważ bez miłości jego misja nie jest wiarygodna. Żyć miłością to naprawdę żyć na wzór Chrystusa. W tym celu musimy nieustannie nawracać się do Niego. Konstytucje Zgromadzenia mówią o tym w następujący sposób, który także odnosi się nas wszystkich: „Aby być współpracownikami Jezusa, oblaci muszą bliżej Go poznać, utożsamić się z Nim i pozwolić Mu, aby w nich żył”. Tak, pozwólmy, aby Jezus żył w nas – konkludował kaznodzieja.

Przeczytaj całe kazanie bp. Leona Wagenera – KLIKNIJ

Abp Stanisław Gądecki: „Polonia musi dbać o swoją młodzież”. Uroczystości jubileuszowe w Luksemburgu

Po Mszy świętej rozpoczął się piknik parafialny przed kościołem. Wystąpiła grupa taneczna „Polanie”, prezentując tradycyjne tańce ludowe. Do wspólnej zabawy ruszyli także duszpasterze i biskup Wagener.

Podczas pikniku można było skorzystać z przysmaków kuchni polskiej przygotowanych przez radę parafialną oraz prywatnych darczyńców.

Bardzo wiele osób zaangażowało się i pomagało w przygotowaniach i przebiegu pikniku. Oczywiście najwięcej serca włożyli radni parafialni, którym od całej wspólnoty dziękujemy za dobro, poświęcony czas i pracę na rzecz tworzenia wielkiej oblackiej rodziny. Wszyscy już czekają na kolejną okazję, aby wspólnie świętować, a przez to wyrażać chrześcijańską radość – wyjaśniają misjonarze oblaci z Neudorfu.

„Jest taka parafia…” [WIDEO]

.

(pg/zdj. D. Jeżak OMI)