Kodeń: Blisko 90 akredytacji dziennikarskich na uroczystości w Kodniu

Zakończył się proces akredytacyjny na jubileusz kodeński.

6 sierpnia 2023

Uroczystości jubileuszowe w Kodniu objęte zostały akredytacją dziennikarską. O wydanie specjalnej przepustki w formie plastikowej karty zwróciło się kilkanaście redakcji nie tylko regionalnych, ale również ogólnopolskich. W sumie wydano 89. takich identyfikatorów. Zasady przyznania akredytacji zostały określone ze względu na kwestie bezpieczeństwa oraz możliwości logistyczne kodeńskiego sanktuarium.

Program jubileuszu 300. lecia papieskiej koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej

Warunki przyznania akredytacji dziennikarskiej na uroczystości w Kodniu

Kodeń to miejscowość przygraniczna w województwie lubelskim. Rodowa siedziba Sapiehów, którzy w 1631 roku sprowadzili tutaj obraz Madonny Gregoriańskiej, zwanej też Guadalupeńską. Matka Boża Kodeńska jest odtąd czczona zarówno w obrządku łacińskim, jak i unickim. W 1723 roku ma miejsce w Kodniu uroczysta koronacja obrazu koronami papieskimi. To trzecie takie wydarzenie w historii Polski. W czasie represji po powstaniu styczniowym wizerunek został wywieziony na Jasną Górę. Po 52. latach powraca na Podlasie w uroczystej procesji. Od 1927 roku sanktuarium opiekują się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Maryja jest tutaj czczona jako Królowa Podlasia i Matka Jedności.

Uroczystości 300. lecia papieskiej koronacji odbędą się w dniach 13-15 sierpnia 2023 roku z udziałem Legata Papieskiego oraz Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który objął uroczystości patronatem honorowym. Transmisje z obchodów będzie można śledzić w Telewizji Polskiej na ogólnopolskim paśmie TVP3 oraz w lokalnej rozgłośni – Katolickie Radio Podlasie.

(pg)