Święty Krzyż: Pielgrzymka leśników i pracowników Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Trwa wielki odpust na Świętym Krzyżu.

11 września 2023

W odpustowy poniedziałek świętokrzyska bazylika wypełniła się leśnikami oraz pracownikami Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Krajowy Duszpasterz Leśników, ks. prałat Wiktor Ojrzyński, który na początku celebracji poświęcił ornaty będące darem dla sanktuarium.

Drugi dzień wielkiego tygodnia odpustowego poświęcony jest ochronie przyrody. Papież Franciszek zachęca nas do integralnego rozwoju z poszanowaniem przyrody, zasobów naturalnych, zachęca do współpracy z Bogiem nad rozwojem człowieka i całego stworzonego świata. Mówi o ekologii integralnej – mówił w słowie powitania o. Marian Puchała OMI, kustosz relikwii Drzewa Krzyża Świętego. – W naszej ojczyźnie mamy z czego się radować; olbrzymie połacie lasów i parków narodowych pięknie zadbanych zajmują niemal 1/3 powierzchnię Polski, są skarbem narodowym. Znajdują się w dobrych rękach ludzi odpowiedzialnych i doświadczonych, co stanowi gwarancję bezpieczeństwa ekologicznego. Dlatego cieszymy się dzisiaj z tak szerokiej reprezentacji stróżów świata przyrody i dziękujemy już na wstępie za dobrą współpracę z naszym sanktuarium.

W modlitwie u stóp relikwii Drzewa Krzyża Świętego udział wzięli: Agata Wojtyszek – poseł ziemi świętokrzyskiej, Andrzej Matysiak, Marek Szary i Piotr Kacprzak – Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych w Radomiu, Aldona Sobolak – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska oraz Jan Reklewski – Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego. W bazylice obecne były poczty sztandarowe oraz leśnicy.

Po Mszy świętej uczestnicy pielgrzymki spotkali się na wspólnym posiłku.

Program wielkiego odpustu na Świętym Krzyżu

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.

W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

(kj)