Poznań: Ludzie o misyjnym sercu…

Spotkanie zelatorów Przyjaciół Misji i kolporterów "Misyjnych Dróg".

19 listopada 2023

W Domu Misyjnym, który jest wotum Polskiej Prowincji za 100. lat jej istnienia, odbyło się spotkanie formacyjne dla zelatorów Przyjaciół Misji oraz kolporterów oblackiego czasopisma „Misyjne Drogi”. W sesji wzięło udział jedenaście osób z oblackich wspólnot parafialnych w: Lublińcu, Kędzierzynie-Koźlu, Wrocławiu i Gorzowie Wielkopolskim. Gospodarzem spotkania była Prokura Misyjna Polskiej Prowincji, na czele z jej dyrektorem – o. Wiesławem Chojnowskim OMI.

Kim są Przyjaciele Misji Oblackich? [WIDEO]

W pierwszym dniu uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać konferencji o powstaniu Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którą zdalnie poprowadził o. Roman Tyczyński OMI z Luksemburga – znawca pism i duchowości św. Eugeniusza de Mazenoda. Zelatorzy i kolporterzy modlili się w kaplicy Domu Misyjnego, do którego niedawno sprowadzono relikwie bł. o. Mario Borzagi OMI, misjonarza i męczennika w Laosie. Historię jego życia oraz sprowadzenia relikwii do Polski przedstawił o. Mateusz Zys OMI z Prokury Misyjnej.

Poznań: Wprowadzenie relikwii bł. Mario Borzagi OMI [WIDEO]

Drugi dzień poznańskiej sesji rozpoczął się od Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz Eucharystii z homilią o. Stanisława Olera OMI. Konferencję o powołaniu uczniów Chrystusa według zapisów biblijnych poprowadził zdalnie o. dr Józef Wcisło OMI, biblista. Z kolei o. dr hab. prof UAM Paweł Zając OMI zaprezentował historię Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Dzień ten był również okazją do zwiedzenia Poznania, oblackiego kościoła parafialnego przy ul. Ostatniej oraz różnych agend Prokury Misyjnej Polskiej Prowincji.

Głównym wydarzeniem niedzieli była Eucharystia ze wspólnotą parafialną Chrystusa Króla. Eucharystii przewodniczył o. Wiesław Chojnowski OMI – dyrektor Prokury Misyjnej. W koncelebrze stanęli oblaci zaangażowani w jej funkcjonowanie: o. Dariusz Buczek OMI – ekonom oraz o. Mateusz Zys OMI – odpowiedzialny za Stowarzyszenie Lumen Caritatis. Podczas Mszy świętej wręczono uczestnikom pamiątkowe dyplomy.

Dopełnieniem sesji była prelekcja ojca Wiesława Chojnowskiego OMI, który zaprezentował struktury Prokury Misyjnej. Słowo do uczestników skierowała także s. Urszula Wasiak AM, która ofiarnie posługuje w ramach oblackiej agendy na rzecz pomocy misjom i misjonarzom.

Przyjaciele Misji Oblackich modlą się, spotykają i wspierają materialnie oblatów na misjach. Stowarzyszenie Misyjne Maryi Niepokalanej (MAMI) związane ze Zgromadzeniem Misjonarzy Oblatów MN powstało w początkach XX wieku. W Polsce, ze względu na sytuację polityczną w czasach komunistycznych (zakaz tworzenia związków), przyjęto nazwę: „Przyjaciele Misji Oblackich”, która pozostała do dziś. Jest to ruch zrzeszający obecnie kilkadziesiąt tysięcy osób w Polsce. Są wśród nich ludzie w różnym wieku: starsi, młodzież, dzieci, kapłani i siostry zakonne.

„Misyjne Drogi” – czasopismo o tematyce misyjnej wydawane przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Elżbietę Adamiak, ks. Artura Stopkę oraz ks. Andrzeja Dragułę. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne jest także w wolnej sprzedaży.

Aby zostać Przyjacielem Misji Oblackich – KLIKNIJ

(pg/zdj. W. Chojnowski OMI, U. Wasiak AM/Prokura Misyjna)