
Opole: Wianek na budowie [ZDJĘCIA + WIDEO]
To wielowiekowa tradycja budowlana. Co ona oznacza?
Na budowie oblackiego kościoła w Opolu świętowano wiankowanie. To wielowiekowa tradycja budowlana, która kończy ważny etap budowy.

Wianek stoi, a więc prace przy laniu betonu zakończone. Plan wykonany. Niemożliwe stało się możliwym. Dziękujemy panom z budowy, Firmie Urbackiej, parafianom, dobrodziejom. Przed nami kolejne wyzwanie, więźba dachowa. Panowie już się szykują a więc idziemy dalej… – napisali misjonarze oblaci z Opola.
Opole: Kościół to nie tylko mury
Tradycja zawieszania wiechy sięga XIV wieku. W dawnej Polsce wiechowe poprzedzała uroczystość zwana popłatne czyli ułożenie ostatniej belki na wierzchu zrębu. Cieśla często wycinał na takiej krokwi datę ukończenia pracy. Wianek wieszany jest na w najwyższym punkcie dachu po zakończeniu montażu więźby dachowej lub po osiągnięciu stanu surowego otwartego. Często w takim wieńcu umieszczany jest symbol młotka i piły.
Opole: Wstępna wizualizacja oblackiego kościoła
Oblacki kościół w Opolu nosi wezwanie św. Jana Pawła II. Jest dziękczynieniem za pontyfikat papieża-Polaka oraz wotum za 100. lecie Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
(pg/zdj. OMI Opole)
X. Jezus z szat obnażony [doświadczenie oblatów w Białorusi]
4 kwietnia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
4 kwietnia 2025
Z listów św. Eugeniusza
4 kwietnia 2025
Ukraina: obniżać strach i dawać nadzieję
3 kwietnia 2025
Misjonarz na Post – z modlitwą na krańce świata
3 kwietnia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
3 kwietnia 2025