Ukraina: 80. rocznica męczeńskiej śmierci Sługi Bożego Ludwika Wrodarczyka OMI

Uroczystości z udziałem duchowieństwa diecezji łuckiej odbyły się w oblackiej parafii w Rokitnie.

12 grudnia 2023

W oblackiej parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rokitnie na Ukrainie odbyły się uroczystości rocznicowe męczeńskiej śmierci Sługi Bożego Ludwika Wrodarczyka. Na terenie obecnej parafii leży nieistniejąca już dziś wioska Okopy, w której oblat był pierwszym i ostatnim proboszczem. W czasie Rzezi Wołyńskiej został porwany i brutalnie zamordowany za wiarę. Mija 80 lat od tragicznych wydarzeń.

Chciał choć jeden dzień być księdzem… Został męczennikiem: „Nie mogę zostawić Najświętszego Sakramentu”

Do Rokitna przyjechali misjonarze oblaci z Delegatury na Ukrainie, aby przeżyć dwudniowy dzień skupienia. W uroczystościach wziął również udział postulator generalny Zgromadzenia – o. Diego Saez OMI, prowincjał Polskiej Prowincji – o. Marek Ochlak OMI, wikariusz prowincjalny – o. Krzysztof Trociński OMI, o. Marek Rostkowski OMI – wicepostulator procesu beatyfikacyjnego ojca Wrodarczyka oraz Koordynator Medialny Polskiej Prowincji – o. Paweł Gomulak OMI. Ważnym wyrazem jedności i wagi świadectwa ojca Ludwika na Wołyniu była obecność duchowieństwa łacińskiej diecezji łuckiej z jej ordynariuszem – bp. Witalijem Skomorowskim.

Zdjęcia w większej rozdzielczości można zobaczyć tutaj:

Sługa Boży, o. Ludwik Wrodarczyk OMI – urodził się 25 sierpnia 1907 w Radzionkowie, polski Misjonarz Oblat Maryi Niepokalanej. Po święceniach kapłańskich w 1933 roku, pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Anny w Kodniu (1934-1936), następnie pełnił funkcję ekonoma w klasztorze w Markowicach na Kujawach, u boku bł. o. Józefa Cebuli OMI. W dniu 29 sierpnia 1939 roku został administratorem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Okopach (diecezja łucka, w województwie wołyńskim). Kiedy na Ukrainie rozpoczął się pogrom ludności polskiej przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA), pomimo nalegań parafian, aby ukrył się w lesie, pozostał ze swoimi wiernymi. Pojmano go 6 grudnia 1943 roku o godzinie 22.00 przed ołtarzem w kościele parafialnym w Okopach, gdy bronił Najświętszy Sakrament przed profanacją. Na jego oczach zabito 18 letnią dziewczynę i 90-letnią kobietę, które chciały go ochronić. Wyprowadzono go w okolice Karpiłówki, gdzie w sposób bestialski został zamordowany. Miejsca pochówku nie udało się ustalić. Od 11 maja 2016 roku trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego, o. Ludwika Wrodarczyka OMI.

(pg)