Z wizytą u oblatów w Norwegii [ZDJĘCIA]
Misjonarze Niepokalanej są tu obecni od 1980 roku.
Katolicy w Norwegii stanowią około 1% ludności. Ta liczba wzrasta głównie wskutek imigracji, lecz zdarzają się także konwersje, czyli przejście na katolicyzm. Katolicy urodzeni w Norwegii (także dzieci imigrantów) stanowią 38% członków Kościoła katolickiego. W niektórych parafiach Norwegowie są w mniejszości. Dominujące grupy to inni Europejczycy, w tym Polacy; imigranci z Azji (głównie Wietnamczycy, Filipińczycy i Tamile), Ameryki Północnej i Południowej (głównie z Chile) i różnych krajów Afryki (m.in. Erytrei, Ghany, Nigerii).
Misjonarze oblaci posługują w Norwegii od 1980 roku. Cztery parafie: św. Brygidy w Fredrikstad, św. Michała w Moss, Najświętszej Maryi Panny w Askim i św. Piotra w Halden – są głównymi miejscami ich posługiwania w Norwegii. Troszczą się także o mniejszości narodowe.
W dniu święta patronalnego misjonarzy oblatów poczęstunek dla wszystkich parafian przygotowali Filipińczycy. To wyraz wdzięczności za obecność i posługę zakonników.
Misjonarze Niepokalanej mieli również okazję zaprezentować oblacki charyzmat w katedrze w Oslo.
W Norwegii posługuje pięciu misjonarzy oblatów, w tym dwóch Polaków. Należą do Polskiej Prowincji, Dystryktu szwedzko-norweskiego.
(pg/zdj. J. Kotowski OMI)
Co znaczy, że św. Eugeniusz był „człowiekiem Adwentu”?
26 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
26 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
26 listopada 2024
Iława: czuwanie w ramach Światowych Dni Młodzieży [+GALERIA]
25 listopada 2024
Madagaskar: w parafii Notre Dames de Lourdes
25 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
25 listopada 2024