Święty Krzyż: Tłumy w bazylice świętokrzyskiej

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe.

25 grudnia 2023

Na Pasterkę do świętokrzyskiej bazyliki przybyły rzesze wiernych. Jest to tym bardziej znaczące, że świątynia nie jest kościołem parafialnym. Celebracji uroczystości Narodzenia Pańskiego przewodniczył przełożony wspólnoty zakonnej na Świętym Krzyżu oraz kustosz relikwii drzewa Krzyża Świętego – o. Marian Puchała OMI.

Tą Mszą św. pasterską, o północy rozpoczynamy ważny i piękny czas, czas narodzin Boga w ludzkim ciele dla każdego z nas i dla całego świata. To przyjście Boga na świat, które dokonało się przed wiekami, było dziełem miłości Boga do człowieka, cudem Jego miłosierdzia – mówił w kazaniu superior zakonnej wspólnoty.

Kaznodzieja nawiązał również do aktualnej sytuacji:

Gdy we współczesnym świecie jesteśmy świadkami niewyobrażalnej walki z Kościołem katolickim, bezpardonowej walki z wartościami chrześcijańskimi, walki z życiem, wolnością słowa i wyznania, gdy cywilizacja miłości, życia i sumienia jest zagrożona poprzez antykulturę śmierci i nihilizmu, nie traćmy wiary, nadziei i nie ustawajmy w miłości do Boga i ludzi. Bądźmy wierni tajemnicy Wcielenia, którą tak lapidarnie wyraził święty Jan apostoł: „Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas”. Na nieskończoną miłość Boga, objawioną nam w Jezusie Chrystusie, musimy odpowiedzieć naszą miłością – miłością naszych szczerych i pełnych wdzięczności serc. Serc, które w noc Bożego Narodzenia witają oczekiwanego Mesjasza – mówił o. Marian Puchała OMI.

Bożonarodzeniowa szopka na Świętym Krzyżu [WIDEO]

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.

W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

(pg/OMI Święty Krzyż)