Święty Krzyż: Doroczny koncert charytatywny

To najstarsze polskie sanktuarium narodowe.

3 stycznia 2024

Już 6 stycznia w bazylice świętokrzyskiej odbędzie się doroczny koncert charytatywny organizowany we współpracy z Polskim Radiem Kielce. Tym razem zebrana pomoc zostanie przekazana na rzecz rodziny z Jeleniowa. Rodzina Piątków nagle straciła matkę, pod opieką babci pozostała dziewiątka dzieci.

Gwiazdą wieczoru będzie Piotr Salata. Najpiękniejsze  kolędy i pastorałki zagrają i zaśpiewają także: zespół śpiewaczy Echo Łysicy, zespół śpiewaczy Modrzewianki, Chór Św. Marcina, zespół wokalno-instrumentalny „Nuta”, Julia Brożyna, Paweł i Tomasz Sadrak – informuje Radio Kielce.

Początek noworocznego koncertu o godzinie 16.00.

X Jubileuszowy Koncert Charytatywny na Świętym Krzyżu

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.

W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

(pg/zdj. Jarosław Kubalski – Radio Kielce)