Gorzów: Człowiek, który organizował dobro…
Położył podwaliny pod Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
W 1945 roku powołano na Ziemiach Odzyskanych na zachodzie Polski administrację apostolską kamieńską, lubuską i prałatury pilskiej z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim, obejmującą przyłączoną do Polski część terytorium diecezji berlińskiej, a także terytorium niezależnej prałatury pilskiej. Misjonarze oblaci przybyli do Gorzowa Wielkopolskiego na zaproszenie ks. Edmunda Nowickiego – administratora apostolskiego tzw. Ziemi Odzyskanych. Na prośbę z dnia 30 września 1945 roku, skierowaną na ręce ówczesnego Prowincjała Polskiej Prowincji, odpowiedziano pozytywnie. Dwóch oblatów przybyło do miasta nad Wartą 3 października 1945 roku. Pierwszym miejscem pobytu był dom przy ul. Brackiej 7.
Parafia oblacka w Gorzowie Wielkopolskim [DRON-WIDEO]
Jedną z ważnych postaci, która zapisała się w historii obecnej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej był o. Władysław Sypniewski OMI. Po pracy duszpasterskiej na Kresach Wschodnich, gdzie Polska Prowincja prowadziła parafie i domy misjonarskie, we wrześniu 1945 roku zostaje mianowany wikariuszem kooperatorem parafii pw. św. Ottona w Słupsku oraz proboszczem w Dębnie. Na Pomorzu organizuje pracę duszpasterską w parafiach: Dębno, Górzno, Główczyce, Stojęcin. Decyzją prowincjała zostaje skierowany do Gorzowa Wielkopolskiego. Dociera tutaj 11 listopada 1945 roku.
Powołują go na nader zaszczytne ale i nie mniej odpowiedzialne stanowisko „dyrektora Caritasu” na całą diecezję – czytamy w zapisach archiwalnych.
Oblat położył podwaliny pod Caritas diecezji, której głównym zadaniem jest niesienie pomocy potrzebującym w duchu chrześcijańskiego miłosierdzia. Ostatecznie w styczniu 1946 roku został ustanowiony Caritas Administracji Apostolskiej z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim.
Ojciec Stempor – nieznana historia kapelana Dywizjonu 303
Za swoje zaangażowanie przypłacił poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Po zasłabnięciu w czasie sprawowania Mszy św. został skierowany na badania, które wykazały stan osłabienia organizmu oraz problemy kardiologiczne. Ojciec Sypniewski powrócił na Pomorze, pracował jeszcze w Obrze, Lublińcu, Iławie, Konstantynowie i Szklarskiej Porębie. Zmarł w 1989 roku w Poznaniu. Pochowany jest na oblackiej kwaterze cmentarza w Obrze.
(pg/profil Historia parafii Św. Józefa w Gorzowie Wlkp.)
Madagaskar: Prowincjał w Tamatave
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024