
Święty Krzyż: Droga krzyżowa w intencji trzeźwości
Zaplanowano również darmowy transport z Kielc do Nowej Słupi i z powrotem.
W pierwszy piątek Wielkiego Postu (16 lutego br.) odbędzie się droga krzyżowa w intencji trzeźwości do najstarszego polskiego sanktuarium narodowego na Świętym Krzyżu. Modlitwie towarzyszyć będzie wezwanie: „Krwi Chrystusa, Nadziejo pokutujących, Wybaw nas”. Pielgrzymka wyruszy z kościoła w Nowej Słupi o godzinie 18.00. Na szczycie Świętego Krzyża zostanie odprawiona Eucharystia. Będzie również możliwość złożenia przyrzeczenia abstynencji.
Organizujemy bezpłatny autobus MPK na trasie Kielce – Nowa Słupia. Z Kielc wyjedzie o godz. 16.45 z przystanku przy Stokrotce na ul. Jaworskiego (obok kościoła św. Jadwigi Królowej)‚ zaś o godz. 17.00 z przystanku al. IX Wieków Kielc (obok kościoła św. Wojciecha). Po zakończeniu nabożeństwa drogi krzyżowej i Mszy św. autobus odjedzie ze Świętego Krzyża do Kielc – informują organizatorzy.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.
Zamieszanie wokół Świętego Krzyża – Q&A
W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
(pg)
Komentarz do Ewangelii dnia
15 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
14 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
13 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
12 maja 2025