Święty Krzyż: Droga krzyżowa w intencji trzeźwości

Zaplanowano również darmowy transport z Kielc do Nowej Słupi i z powrotem.

12 lutego 2024

W pierwszy piątek Wielkiego Postu (16 lutego br.) odbędzie się droga krzyżowa w intencji trzeźwości do najstarszego polskiego sanktuarium narodowego na Świętym Krzyżu. Modlitwie towarzyszyć będzie wezwanie: „Krwi Chrystusa, Nadziejo pokutujących, Wybaw nas”. Pielgrzymka wyruszy z kościoła w Nowej Słupi o godzinie 18.00. Na szczycie Świętego Krzyża zostanie odprawiona Eucharystia. Będzie również możliwość złożenia przyrzeczenia abstynencji.

Organizujemy bezpłatny autobus MPK na trasie Kielce – Nowa Słupia. Z Kielc wyjedzie o godz. 16.45 z przystanku przy Stokrotce na ul. Jaworskiego (obok kościoła św. Jadwigi Królowej)‚ zaś o godz. 17.00 z przystanku al. IX Wieków Kielc (obok kościoła św. Wojciecha). Po zakończeniu nabożeństwa drogi krzyżowej i Mszy św. autobus odjedzie ze Świętego Krzyża do Kielc – informują organizatorzy.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.

Zamieszanie wokół Świętego Krzyża – Q&A

W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

(pg)