Sakiewka Misyjna na Wielki Post

Akcja oblatów ze Świętego Krzyża.

14 lutego 2024

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża zachęcają do wzięcia udziału w wielkopostnej inicjatywie „Sakiewka Misyjna”. To wsparcie dzieł misyjnych oblatów na całym świecie.

Jako Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej proponujemy we współpracy z Przyjaciółmi Misji i Prokurą Misyjną podjęcie inicjatywy pod nazwą „Sakiewki Misyjne”. Akcja polega na tym, aby rezygnując z pewnych nawyków i przyjemności, odłożone pieniądze zbierać do małych sakiewek uszytych z materiałów misyjnych. Sakiewki będzie można wziąć ze sobą w I Niedzielę Wielkiego Postu, 18 lutego – informują oblaci ze Świętego Krzyża.

W trakcie obchodów Triduum Paschalnego i Wielkanocy na Świętym Krzyżu sakiewki zostaną zebrane i przekazane na rzecz Prokury Misyjnej Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.

Zamieszanie wokół Świętego Krzyża – Q&A

W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

(pg)