Święty Krzyż: Tutaj droga krzyżowa ma wyjątkowe znaczenie

W sanktuarium znajdują się relikwie drzewa Krzyża Świętego.

18 lutego 2024

W okresie Wielkiego Postu na Święty Krzyż przybywają liczne grupy wiernych, by wziąć udział w piątkowych nabożeństwach Drogi Krzyżowej. Towarzyszące im rozważania pozwalają nam łączyć się z Chrystusem w ostatnich godzinach Jego ziemskiego posłannictwa a zarazem konfrontować nasze życie z najwyższym ideałem człowieczeństwa ukazanym przez Zbawiciela. Tegoroczne wielkopostne Drogi Krzyżowe zainaugurowane zostały nabożeństwem poprowadzonym przez o. Bogusława Harlę OMI, zaś późnym wieczorem do Sanktuarium przybyli uczestnicy organizowanej przez diecezję kielecką Drogi Krzyżowej w intencji trzeźwości. Jej zwieńczeniem była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bp. Andrzeja Kalety.

Choć to dopiero początek Wielkiego Postu, już teraz ruszyły zapisy na udział w Ekstremalnych Drogach Krzyżowych, których uczestnicy przybywać będą do najstarszego polskiego sanktuarium.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.

Zamieszanie wokół Świętego Krzyża – Q&A

W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

(kj)