Pierwsze tygodnie na Kubie

W 2023 roku został diakonem, teraz odbywa staż na Kubie.

27 lutego 2024

Diakon Jonasz Lalik OMI z polonijnej Prowincji Wniebowzięcia w Kanadzie dzieli się kilkutygodniowym doświadczeniem Kościoła na Kubie. Po przyjęciu święceń w Siedlcach, został skierowany przez położonych do pomocy oblackim placówkom na wyspie. Spędzi tutaj nieco ponad pół roku, poznając realia Kościoła i odmienną kulturę.

Dk. Jonasz Lalik OMI – pierwszy z lewej (zdj. Fr Sheehan OMI)
Jonasz Lalik OMI: „Muszę być radosnym misjonarzem…” [ROZMOWA]

Pierwsze kroki i Polacy

Młody oblat przybył na Kubę 25 stycznia br. Trafił do oblackiej parafii w Hawanie, gdzie posługuje dwóch polskich oblatów: o. Ireneusz Dampc OMI i o. Tomasz Szafrański OMI. Był to nie tylko czas aklimatyzacji, ale również poznania dynamiki duszpasterskiej oraz możliwości ewangelizacji na Kubie.

„Nie utrać nigdy smaku Ewangelii i nie zagaś w sobie Jej prawdziwego światła” – święcenia diakońskie kleryka Jonasza Lalika OMI [GALERIA]

Los Palacios

Docelowym miejscem misyjnego stażu zostało Los Palacios – działa tutaj oblacka wspólnota, w której skład wchodzi Amerykanin i Lankijczyk. Diakon Jonasz dołączył do wspólnoty oraz ekipy duszpasterskiej. Choć jego hiszpański jest na bardzo podstawowym poziomie już rozpoczął wykonywać posługi diakońskie. Wymagają tego okoliczności.

W ciągu pierwszych kilku dni poznałem rzeczywistość parafii, w których pracują oblaci. W Los Palacios obsługujemy dwie parafie i trzy kaplice. Wspólnoty parafialne są bardzo małe. Dzieje się tak dlatego, że wiele osób nie może chodzić do kościoła, ponieważ mogliby stracić pracę lub po prostu opuścili Kubę w poszukiwaniu lepszego życia gdzie indziej. Ci, którzy pozostają we wspólnocie kościelnej, mają silną wiarę i chęć budowania wspólnoty. Są to ludzie, którzy mają silną wiarę eucharystyczną i głęboką pobożność maryjną. – wyjaśnia diakon Lalik.

Sakrament chrztu (zdj. Fr Sheehan OMI)
Tomasz Szafrański OMI: „Kubańska rzeczywistość. Aby w nią uwierzyć, trzeba ją przeżyć”

Wspólnoty, w których posługują oblaci charakteryzują się skrajną biedą. Sytuacja ekonomiczna niektórych rodzin jest bardzo trudna. Zakonnicy również doświadczają trudnych warunków życia i funkcjonowania na Kubie.

(pg/OMI Assumption Province/zdj. Fr Sheehan OMI)