Katowice: Rekolekcje dla mężczyzn

Wspólnota Mężczyzn Świętego Józefa przeżyła rekolekcje na Świętym Krzyżu.

5 marca 2024

Wspólnota Mężczyzn św. Józefa z katowickiej parafii na Koszutce przeżyła rekolekcje wielkopostne na Świętym Krzyżu. Przewodnikiem był o. Maciej Organ OMI, wikariusz oblackiej parafii w Katowicach. Był to nie tylko czas modlitwy i refleksji, ale także poznawania najstarszego sanktuarium narodowego w Polsce. Nie zabrakło modlitwy przy największym skarbie świętokrzyskiego opactwa – relikwiach Drzewa Krzyża Świętego.

Wspólnota Mężczyzn świętego Józefa to część międzynarodowego ruchu mężczyzn, pragnących ponadprzeciętnego rozwoju swojego życia duchowego poprzez służbę innym, trwanie w Bożej mocy i odkrywanie radości życia według Bożego planu na wzór św Józefa.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.

Zamieszanie wokół Świętego Krzyża – Q&A

W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

(pg/zdj. OMI Katowice)