Msza w intencji oprawcy bł. o. Józefa Cebuli OMI

Przełomowe odkrycie w sprawie błogosławionego oblata.

14 marca 2024

W dniu 15 marca przypada 80. rocznica śmierci von Egana – człowieka, który prześladował bł. o. Józefa Cebulę OMI. To właśnie on stał za nakazem niszczenia przydrożnych figur Niepokalanej w święto patronalne misjonarzy oblatów. Ówczesny przełożony nowicjatu w Markowicach – o. Józef Cebula OMI – stanowczo sprzeciwił się, aby oblat, szczególnie ofiarowany Niepokalanej, niszczył Jej kaplice w uroczystość Niepokalanego Poczęcia. To również von Egan musiał podpisać się pod zakazem sprawowania posługi kapłańskiej, za którego złamanie ojciec Cebula trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Mauthausen jako „wróg narodu niemieckiego”.

„Być świętym, to najpierw być człowiekiem” [PROMO]

„Być może będzie to pierwsza i jedyna Msza za niego ofiarowana”

Z okazji rocznicy śmierci oprawcy ojca Cebuli, postulator procesu beatyfikacyjnego męczennika z Mauthausen postanowił odprawić w intencji von Egana Mszę świętą.

Postanowiłem w imię miłosierdzia odprawić tego dnia Mszę Świętą w jego intencji. Być może będzie to pierwsza i jedyna Msza za niego ofiarowana – wyjaśnia o. prof. dr hab. Kazimierz Lubowicki OMI.

Oblacki krzyż o. Józefa Cebuli OMI (zdj. P. Gomulak OMI)
Lubliniec: Rozpoczęcie jubileuszu 25. lecia beatyfikacji ojca Józefa Cebuli OMI [GALERIA]

Sensacyjne odkrycie

W związku z dokonaną kwerendą w państwowych archiwach udało się ustalić tożsamość von Egana.

Z całą pewnością nie jest to, jak dotychczas błędnie podawano, generał-leutnant Eugen (Jenö) Edward Jakob Ernst von Egan-Krieger (17 VII 1886 Borostyansko, Bernstein, Burgenland – 22 II 1965 w Kolonii), który 27 X 1913 ożenił się w Markowicach z Annemarie Josephine Ulrike von Heydebreck (25 III 1892 Gniezno – 1 października 1972 r. Bremervörde) – wyjaśnia profesor Lubowicki.

Nekrolog (zdj. archiwum K. Lubowicki OMI)

Poszukiwaną osobą jest niewątpliwie drugi z synów tego małżeństwa, Jochen von Egan-Krieger, urodzony 13 IX 1917 w Bromberg (Bydgoszczy), który zginął na froncie wschodnim 15 III 1944 „od bezpośredniego trafienia z działa przeciwpancernego” w okolicach Nowego Olisowa, a 19 marca 1944 r., o godzinie 12:00, został pochowany na nowo otwartym niemieckim cmentarzu wojennym w Grudininie – wyjaśnia postulator kanonicznego procesu błogosławionego oblata.

Odkrycie jest przełomowe. Ujawnia bowiem prawdziwą tożsamość osoby, która przyczyniła się do męczeńskiej śmierci bł. o. Józefa Cebuli OMI. Prawda wyszła na jaw na dniach. Ojciec prof. Kazimierz Lubowicki zlokalizował stosowne dokumenty 12 marca br.

Zadecydowały podpisy na dokumentach

Na zarządzeniach kierowanych do bł. Józefa Cebuli, widnieje podpis „JP von Egan”. Odnalazłem w archiwum list Jochena von Egana-Kriegera pisany jego ręką na firmowym papierze z nadrukiem „Jochen Peterson (von Egan-Krieger) Markowice”, a w dwóch kolejnych linijkach z ręcznym dopiskiem: „via Inowrocław, Polen”. Potwierdza się przypuszczenie, że, że litery JP stanowią skrót J[ochen] P[eterson], gdzie „Peterson jest nawiązaniem do nazwiska adoptującej go matki. Jak bowiem odnotowano na marginesie jego aktu urodzenia, umową adopcyjną przed Notariuszem Janem Meysnerem w Bydgoszczy z dnia 7 maja 1935 r., zatwierdzoną przez Sąd Grodzki w Bydgoszczy dnia 4 czerwca 1935 r., przysposobiła go niezamężna Joanna Peterson, zamieszkała w Bydgoszczy, ul. Młyńska 2 […] jako swoje dziecko”.

Fragment odnalezionych dokumentów (zdj. archiwum K. Lubowickiego OMI)
Bł. o. Józef Cebula OMI: Człowiek – oblat Niepokalanej – święty [WIDEO]

Tożsamość von Egana potwierdza też oficjalna strona rodu (von Heydebreck’scher familienerband e.v.) informując, że babka ze strony matki, Hildegard Heydebreck z domu von Wilamowitz-Moellendorff, wyznaczyła na spadkobiercę swego wnuka Jochena, który zginął na wojnie w 1944, w ówczesnym ZSRR.

Wiadomo jak wyglądał

W rezultacie poszukiwań o. prof. Kazimierz Lubowicki OMI odnalazł m.in. zdjęcie von Egana w hitlerowskim mundurze. Na jego odwrocie zachował się podpis jego ojca, potwierdzający tożsamość syna. Oprócz zdjęcia udało się odnaleźć nekrolog von Egana oraz sześć i pół strony maszynopisu, ze wspomnieniami ojca i opisem pogrzebu, w którym osobiście uczestniczył.

Podpis von Egana (zdj. archiwum K. Lubowickiego OMI)

Odnalezione zdjęcie von Egana zostanie zaprezentowane podczas centralnych uroczystości jubileuszowych z okazji 25. lecia beatyfikacji o. Józefa Cebuli OMI. Planowane są na 16 czerwca. Do Lublińca przyjedzie m.in. superior generalny Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Rok jubileuszowy bł. o. Józefa Cebuli OMI [KALENDARIUM]

(pg)