
Wędrują, by spotkać Krzyż Chrystusa
Fenomen Ekstremalnych Dróg Krzyżowych na Święty Krzyż.
W murach świętokrzyskiego sanktuarium czas wielkiego postu, a w szczególności nabożeństwa drogi krzyżowej, nabierają wyjątkowego znaczenia. W pobenedyktyńskim opactwie, którym obecnie opiekują się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, znajduje się pięć kawałków sosny czarnej – drzewa, na którym odkupił świat Jezus Chrystus.
Wczesnym rankiem w sobotę 16 marca, na Święty Krzyż przybyli uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Po raz kolejny Relikwie Drzewa Krzyża Świętego były punktem docelowym ich nocnej drogi. Wyruszyli z Domaszowic, Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Starachowic, żeby modląc się i rozważając mękę Jezusa Chrystusa, pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Po co? Jak piszą organizatorzy: „byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać” – można przeczytać w mediach społecznościowych świętokrzyskiego sanktuarium.
Na Świętym Krzyżu pątnicy mieli okazję do osobistej modlitwy w kaplicy Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, chętnie też korzystali z sakramentu pokuty i pojednania. Zwieńczeniem czuwania była Eucharystia pod przewodnictwem o. Mariana Puchały OMI, przełożonego świętokrzyskiej wspólnoty zakonnej.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.
Zamieszanie wokół Świętego Krzyża – Q&A
W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
(pg/zdj. OMI Święty Krzyż)
Komentarz do Ewangelii dnia
15 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
14 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
13 maja 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
12 maja 2025