Francja: Ponad 200 lat temu św. Eugeniusz zaczynał od młodzieży

Wspólnota obchodziła rocznicę powstania - działa do dziś.

26 kwietnia 2024

25 kwietnia 1913 roku powstało Stowarzyszenie Młodzieży Chrześcijańskiej. To projekt św. Eugeniusza de Mazenoda. Początkowo do wspólnoty dołączyło ośmioro młodych w wieku od 12-16 lat. Dziesięć lat później było ich już 400 osób. Czternastu z nich dołączyło do założonego przez niego zgromadzenia zakonnego.

Na czym polegał sukces pracy Eugeniusza z młodzieżą?

Nikt nie poświęcał nam tyle czasu

W domu generalnym w Rzymie znajduje się 238 oryginalnych listów napisanych przez młodych do Eugeniusza. Zawierają świadectwa uczuć i wdzięczności, jakie żywili do Założyciela misjonarzy oblatów. Wielu z nich podkreślało, że nie znało wcześniej kapłana, który tak bardzo interesował się życiem ludzi młodych i poświęcał im czas. W momencie zakładania stowarzyszenia Eugeniusz był księdzem zaledwie od dwóch lat, nie chciał pracować w duszpasterstwie parafialnym. Postawił na młodzież.

Portret św. Eugeniusza wykonany w 1822 roku (zdj. archiwum OMI)

Ryzyko było ogromne

Ryzyko założenia wspólnoty młodzieżowej było ogromne. Napoleon zakazał tworzenia takich organizacji.

Przedsięwzięcie jest trudne… Nie jest pozbawione niebezpieczeństw…, ale nie boję się, ponieważ pokładam całą moją ufność w Bogu, ponieważ szukam tylko Jego chwały i zbawienia dusz, które odkupił przez Swojego Syna, Pana Naszego Jezusa Chrystusa… – pisał Eugeniusz de Mazenod.

Młodzież z Niemiec w Aix

Początkowo młodzi spotykali się w seminarium w Aix, domu matki Eugeniusza, posiadłości panien Milles i wiejskim domu należącym do rodziny Założyciela. Po założeniu rodziny oblackiej, młodzi byli pierwszymi, którzy towarzyszyli młodej rodzinie zakonnej. Podobnie było w Marsylii, gdzie oblaci zajęli się duszpasterstwem dzieci i młodzieży w najbiedniejszej dzielnicy miasta – Panier.

Niezwykłe kazanie św. Eugeniusza wygłoszone w Aix [AUDIO]

Wymagająca reguła

Św. Eugeniusz zredagował także szczegółową regułę dla stowarzyszenia. Dokument zawierał aż 544 artykuły. Wśród zobowiązań znalazły się: codzienna Msza św., 15 minut duchowej lektury, nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, spotkania wspólnotowe w czwartki i niedziele.

Stowarzyszenie założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda funkcjonuje do dziś.

(pg/zdj. gł. B. Dosquet OMI)