Święty Krzyż: Nocne czuwanie przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe.
Od maja do września w trzeci piątek miesiąca w świętokrzyskim sanktuarium organizowane są nocne czuwania przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego. Dnia 17 maja rozpoczęła się tegoroczna seria tych spotkań, które zwykle gromadzą rzesze pielgrzymów z okolicznych parafii oraz sąsiednich diecezji. Modlitwę rozpoczęła droga krzyżowa od Huty Szklanej, którą poprowadził o. Jakub Wandzich OMI. Po przybycie na Święty Krzyż pielgrzymi mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Nabożeństwu oraz Mszy świętej przewodniczył o. Rafał Kupczak OMI.
Misjonarze oblaci, kustosze świętokrzyskiego sanktuarium, zapraszają parafie oraz kościelne wspólnoty do włączenia się w animację kolejnych spotkań.
XVII Jarmark Świętokrzyski [ZAPOWIEDŹ]
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.
Zamieszanie wokół Świętego Krzyża – Q&A
W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
(kj)
Komentarz do Ewangelii dnia
12 października 2024
Bodzanów: wdzięczność i apel – nie zapominajcie o powodzianach
11 października 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
11 października 2024
Jasna Góra: 41. Ogólnopolska Pielgrzymka Braci Zakonnych. Wśród nich byli oblaci
10 października 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
10 października 2024