Lubliniec: Rusza remont elewacji oblackiego klasztoru [ZDJĘCIA]

Pałac Grotowskiego oblaci zakupili w 1922 roku.

27 czerwca 2024

Dom zakonny w Lublińcu jest obiektem, w którym misjonarze oblaci Polskiej Prowincji mieszkają najdłużej. Wcześniej funkcjonował tutaj Zakład Wychowawczy – sierociniec ufundowany przez ówczesnego właściciela budynku oraz rozległego parku, który go okalał. Placówka działała w latach 1848-1922. Tuż przed odzyskaniem Lublińca przez władze polskie teren wraz z posiadłością zakupili Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Wraz z utworzeniem tutaj Małego Seminarium rozbudowali pierwotny budynek, dodając do niego dwa skrzydła, a we wschodnim utworzono seminaryjną kaplicę (dziś mieści się tutaj dwupoziomowy kościół parafialny).

Historia oblatów w Lublińcu

W czasach komunistycznych – w ramach tzw. „prawa martwej ręki” większość zabudowań klasztornych została zabrana zakonnikom. W klasztorze utworzono Państwowy Zakład Wychowawczy dla Dzieci Głuchych. Swoją własność misjonarze oblaci odzyskali dopiero w roku 2000. Zachodnie skrzydło klasztoru zostało użyczone szkole katolickiej. Po pożarze tej części w roku 2020, trwa odbudowa skrzydła klasztornego.

Kazano mu śpiewać prefacje mszalne podczas pracy w kamieniołomie

Klasztor w Lublińcu wpisany jest do rejestru zabytków województwa śląskiego. Jest jednym z ważniejszych obiektów zabytkowych miasta. Właśnie rusza renowacja elewacji zewnętrznej. Prace realizowane są dzięki wsparciu z rządowego funduszu „Polski Ład”.

(pg)