Obra k. Wolsztyna: pożegnanie o. Jana Chmista OMI [ZDJĘCIA]

20 sierpnia w Wyższym Seminarium Duchownym misjonarzy oblatów w Obrze odbył się pogrzeb o. Jana Chmista OMI. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Radosław Zmitrowicz OMI, a kazanie wygłosił ks. Dariusz Chmist, bratanek zmarłego oblata.

20 sierpnia 2024

Ojciec Jan Chmist zmarł 16 sierpnia 2024 r. w Lublińcu. Miał 93 lata. W życiu zakonnym przeżył 70 lat, w Chrystusowym kapłaństwie 66 lat. Jego zakonne i misjonarskie życie mocno rezonowało w jego życiu rodzinnym, co podkreślał w kazaniu bratanek zmarłego – ks. Dariusz Chmist.

– Jakoś tak wychodziło, że to rodzice pisali do Ciebie listy, a reszta rodzeństwa wraz ze mną uczestniczyła w odczytywaniu tego, co Janek napisał. To był czas oglądania zdjęć z Kamerunu, ale też niesamowitej twojej obecności wśród nas. Czasem nas odwiedzałeś, a te odwiedziny zawsze wiązały się z aurą tajemniczości, bo przywoziłeś grubą księgę (brewiarz) i co kilka godzin zamykałeś się z nią w pokoju na czas modlitwy. Dla nas, dzieci, krótki pacierz był szczytem możliwości, więc podziwialiśmy wówczas twoją głęboką relację z Bogiem – wspominał ks. Dariusz Chmist.

Bratanek ojca Jana przytaczał także anegdoty rodzinne, miłe spotkania i towarzyszenie na różnych etapach życia. W podziękowaniu za kazanie ojciec prowincjał, Marek Ochlak OMI, podziękował za to pokazanie rodzinnego kontekstu życia ojca Chmista. Całe kazanie dostępne jest poniżej.

Jan Chmist urodził się 12 lipca 1931 roku w Skomorochach Starych (powiat Rohatyn) na terenie II Rzeczypospolitej (dziś terytorium Ukrainy). Naukę gimnazjalną ukończył w oblackim junioracie w Krobi (1948-1949) i Lublińcu (1950-1952). Wstąpił do nowicjatu w Obrze, tutaj złożył pierwsze śluby zakonne 8 września 1953 roku. Rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w obrzańskim scholastykacie. 8 września 1956 roku złożył śluby wieczyste. Święcenia diakonatu otrzymał 24 listopada 1957 roku. Święceń prezbiteratu udzielił mu abp Antoni Baraniak, metropolita poznański, 22 czerwca 1958 roku.

Po przyjęciu święceń kapłańskich pierwszą obediencję otrzymał do domu zakonnego w Lublinie w charakterze studenta na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1963 roku został mianowany wikariuszem oblackiej parafii pw. św. Mikołaja w Kędzierzynie-Koźlu. Rok później został skierowany do Niższego Seminarium Duchownego w Markowicach jako profesor juniorów. Od 1 lipca 1966 roku otrzymał nominację na profesora w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze, dokąd został skierowany listem obediencyjnym prowincjała. Jednocześnie został mianowany prowincjalnym dyrektorem studiów. 10 marca 1976 roku obronił doktorat z teologii fundamentalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pt. „Nauka księdza Piotra Semenenki o hierarchicznej władzy w kościele”. W latach 1984-1987 pracował w oblackiej Delegaturze w Kamerunie, w tym w latach 1984-86 roku jako wykładowca w seminarium w Maroua. Po powrocie do Polski kontynuował pracę naukową w Obrze. W latach 1992-1996 pełnił funkcję sekretarza prowincjalnego w domu zakonnym w Poznaniu. W tym klasztorze przebywał do 2002 roku. Następnie został skierowany do Markowic w charakterze emeryta. W 2009 roku powrócił do Obry, a 1 lipca 2022 roku został przeniesiony do wspólnoty infirmerii w domu zakonnym w Lublińcu. Zmarł 16 sierpnia 2024 r.

W pożegnaniu wzięła udział rodzina zmarłego, około 40 ojców oblatów, bracia zakonni, siostry zakonne oraz bliscy i przyjaciele.

Obra k. Wolsztyna

Klasztor w Obrze k. Wolsztyna istnieje od 1291 r., kiedy na te tereny południowej Wielkopolski przybyli cystersi. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej mury pocysterskie przejęli w 1926 r., organizując w nich Wyższe Misyjne Seminarium Duchowne. Wykształcili tu do 1939 r. niespełna 100 prezbiterów, którzy rozpoczęli pracę w kraju jako rekolekcjoniści i duszpasterze parafialni i sanktuaryjni, a także poza krajem – jako misjonarze i duszpasterze polonijni. W okresie powojennym mury seminarium opuściło około 700 wyświęconych księży. Dziś absolwenci seminarium pracują na wszystkich kontynentach, w ponad 25 krajach. Pięciu z nich przyjęło świecenia episkopatu: Eugeniusz Jureczko OMI (Kamerun; zmarł w 2018 r.), Jacek Pyl OMI (Ukraina-Krym), Radosław Zmitrowicz OMI (Ukraina), Wiesław Krótki OMI (Kanada Północna – Eskimosi) i Jan Kot OMI (Brazylia). Obecnie w Obrze kształci się około 30 kandydatów na prezbiterów z różnych kontynentów. Aktualnym przełożonym i rektorem seminarium jest o. dr Sebastian Łuszczki OMI.

Zdjęcia: Michał Jóźwiak