Belgia: oblacka parafia świętuje srebrny jubileusz [+GALERIA]
Wspólnota polonijna przy kościele św. Lamberta w Leuven obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia. Z tej okazji główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w niedzielę 1 września.
Mszy św. przewodniczył ks. bp Jacek Grzybowski z Warszawy. W jubileuszowych uroczystościach udział wzięli księża belgijscy, były i obecny dziekan, którzy zawsze są bardzo życzliwi względem polskiej wspólnoty. Obecna była także Pani Dagmara Jasińska Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Belgii, Księżna Elżbieta Drucka Lubecka de Séjournet, prezes watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, ambasador Ukrainy przy Unii Europejskiej, burmistrz Leuven Mohamed Ridouani, radni miasta Leuven oraz parafianie miejscowej wspólnoty. Po zakończeniu Mszy św. odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą jubileusz. Odbył się również piknik parafialny.
Kościół ważny dla Polaków na obczyźnie
Polacy są związani z Leuven od dawna. Tutaj studiowali m.in. św. Jan Paweł II czy ks. Józef Tischner. Jak wskazuje o. Damian Kopyto OMI, obecny duszpasterz Polonii w Leuven, liczba Polaków w tym mieście pozostaje mniej więcej ta sama. – Jedni wciąż przybywają, inni wyjeżdżają. Zauważam jednak w ostatnich latach coraz więcej ludzi w kościele – podkreśla oblat.
Parafia w Leuven jest parafią personalną, nie terytorialną. To sprawia, że wielu Polaków musi dojeżdżać wiele kilometrów, by uczestniczyć w liturgii. – Niektórzy na Mszę świętą dojeżdżają po 45 km., i to prawie w każdą niedzielę. Podziwiam wiarę tych ludzi, którzy poświęcają 50 minut tylko na dojazd do kościoła – mówi o. Kopyto. W parafii działa Domowy Kościół, Katolickie Centrum Rodziny, które współpracuje z Brukselą. Duszpasterz zaznacza, że na obczyźnie Kościół jest szczególnie ważny dla Polaków.
Polskie przyjaźnie
Relacje między parafianami są bardzo dobre. – Jak przyszedłem na parafię w Leuven, to jedną z pierwszych rzeczy, którą zrobiłem, była organizacja spotkań parafialnych po Mszy św. Zapraszałem ich na kawę i ciasto. Dzięki temu ludzie, którzy mieszkali obok siebie, poznali się w kościele. Teraz stali się przyjaciółmi, zapraszają się w niedziele na obiady. Tego wcześniej nie było, to się stworzyło dzięki wspólnocie parafialnej – opowiada.
Polacy z Leuven w ramach parafii wyjeżdżają na wycieczki czy pielgrzymki. Świętują razem czy organizują imprezy. – Dla mnie było miłym zaskoczeniem, kiedy obchodziłem 40. urodziny. Była wielka konspiracja. Udało im się zachować tajemnicę. Na sali parafialnej została przygotowana wielka rodzinna uroczystość, z dj-em, na której było prawie 400 osób – wspomina oblat.
Polonia w Leuven ma również bardzo dobre stosunki z innymi mieszkańcami miasta. – Staramy się, żeby utrzymywać dobre kontakty z miejscową wspólnotą. O to też w Kościele chodzi – wskazuje o. Kopyto.
Parafia polonijna w Leuven
Misjonarze oblaci prowadzą polonijna parafię w Leuven od 1999 roku. Pierwszym duszpasterzem przez jedenaście lat był o. Władysław Walaszczyk OMI. Od czternastu lat odpowiedzialnym za duszpasterstwo w Leuven jest o. Damian Kopyto OMI. Parafia w Leuven to trzeci po Brukseli i Antwerpii największy ośrodek duszpasterstwa polskojęzycznego w Belgii.
Kościół św. Lambertowi z Liège . został wybudowany w 1880 roku. w stylu neoromańskim. W czasie II wojny światowej zostały zniszczone piękne witraże. Przedostatni remont z dobudową bocznej kaplicy maił miejsce w latach 60-tych XX wieku. Wówczas kościół został przystosowany do potrzeb liturgii po Soborze Watykańskim II, a pośrodku ustawiono nowy ołtarz. Nad ołtarzem góruje ikona krzyża namalowana przez ikonografa z Gandawy. Na krzyżu znajduje się m.im Św. Lambert. W kościele znajduje się również ikona Czarnej Madonny oraz obrazy Jezusa Miłosiernego i Jan Pawła II. W latach 2019-2021 odbył się generalny remont kościoła sfinansowany przez miasto Leuven.
Damian Kopyto OMI/Piotr Ewertowski
Fot. Grzegorz Fiedorczuk
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024