Iława: Męski Różaniec u oblatów [+GALERIA I WIDEO]

Ulicami oblackiej parafii w Iławie, od kilku lat, w każdą pierwszą sobotę miesiąca przechodzi "Męski Różaniec". Bierze w nim udział kilkudziesięciu mężczyzn, nie tylko z oblackiej parafii.

10 września 2024

„Męski Różaniec” w parafii przechodzi ulicami Iławy w każdy poranek 1. soboty miesiąca. To ważna forma duszpasterstwa skierowana dla mężczyzn, nie tylko z oblackiej parafii. –”Podczas modlitwy zawsze idziemy ulicami miasta. Co miesiąc innymi na terenie parafii. Zawsze rozpoczynamy rozważaniem pierwszosobotnim. Po różańcu ma miejsce spotkanie przy porannej kawie i ciastku” – opowiada proboszcz Andrzej Albiniak OMI.

Po raz pierwszy „Męski Różaniec” odbył się 4 września 2021 r. Wówczas utrwalił się schemat spotkania. Po porannej Mszy św. mężczyźni zebrali się przed grotą Matki Bożej z Lourdes, aby rozpocząć nabożeństwo różańcowe. Kolejne dziesiątki tajemnicy radosnej wraz z rozważaniami miały miejsce: na placu przed Ratuszem, w parku, przed wejściem do „Galerii Jeziorak” oraz przed krzyżem misyjnym. Modlitwa zakończyła się odmówieniem „Litanii do św. Józefa” oraz „Apelem Jasnogórskim”. Ten pierwszy męski różaniec prowadził diakon stały Andrzej Chołaszczyński.

Od tego czasu męski różaniec w parafii odbywa się regularnie z podobnym harmonogramem. W pierwszą sobotę września modlącym się mężczyznom towarzyszył obraz Matki Bożej Łaskawej nawiedzający wówczas parafię Nawiedzenia Pańskiego w Iławie.

fot. arch. Andrzeja Albiniaka OMI

„Męski Różaniec wynagradzający ulicami miasta Iławy”, bo tak brzmi jego pełna nazwa spotkania mężczyzn, realizowany jest w każdą pierwszą sobotę miesiąca według warunków podanych przez Matkę Bożą w Fatimie. Ma formę pokutną, a główną jego intencją jest wynagrodzenie za pięć grzechów obrażających Matkę Bożą. Do uczestnictwa w nim zaproszeni są nie tylko oblaccy parafianie. Męski Różaniec to inicjatywa, która narodziła się w Polsce i od kilkunastu lat zdobywa coraz większą popularność w kraju i za granicą.

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Iławie

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Iławie został zbudowany w latach 1317-1325 w stylu gotyckim z renesansową wieżą z 1550 roku, kilkakrotnie był niszczony i przebudowywany. Potocznie nazywany jest przez mieszkańców Iławy „czerwonym kościołem” ze względu na materiał z którego jest zbudowany. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Iławy w 1948 r., aby posługiwać przy tzw. „białym kościele” (obecnie parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP). Rozpoczęli odbudowę tego kościoła zniszczonego podczas wojny i później, w czasie pobytu w mieście Armii Czerwonej. W sierpniu 1952 r., zgodnie z decyzją władz kościelnych, oblaci opuścili odbudowany już “biały kościół” i podjęli pracę duszpasterską w zrujnowanej przez Rosjan części Starego Miasta z tzw. „czerwonym kościołem”. W 1963 r. po odbudowie został kanonicznie erygowany w tym miejscu dom zakonny, do którego została przyłączona placówka oblacka w Miłomłynie. Dwanaście lat później została erygowana oficjalnie parafia pw. Przemienienia Pańskiego w odbudowanym z wojennych zgliszcz „czerwonym kościele”, a od roku 1982 oblaci oprócz prowadzenia zwykłych zajęć duszpasterstwa parafialnego i rekolekcyjnego, zaangażowali się w posługę duszpasterską w Zakładzie Karnym. Aktualnym przełożonym domu jest o. Paweł Tomys OMI, a proboszczem o. Andrzej Albiniak OMI.

Piotr Ewertowski/przemienienie.oblaci.pl

fot. arch. o. Andrzeja Albiniaka OMI/Facebook