Święty Krzyż: zakończenie tygodniowego odpustu [+GALERIA]

Święty Krzyż: zakończenie odpustu

15 września 2024

Niedziela 15 września zakończyła tygodniowe uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Tego dnia wyjątkowym gościem był abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Przewodnicząc sumie odpustowej powiedział:

Wpatrując się w Krzyż widzimy zwycięstwo miłości, i niech będzie ono dla nas przykładem i zachętą, byśmy miłując Krzyż miłowali Chrystusa. Warto zatem w takim oto kontekście postawić pytanie: kim dla Ciebie i dla mnie jest Ukrzyżowany? Szukając odpowiedzi pozwólcie, że odniosę się do wspólnoty kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie, która przeżywając doświadczenie wojny, wzięła na swoje ramiona krzyż ludzkiego nieszczęścia i bardziej niż kiedyś rozumie postawę miłosiernego Samarytanina. Dlatego nasze zatrzymanie przy Krzyżu nabrało innego znaczenia. Stało się wołaniem starożytnej modlitwy: Pokornie prosimy niewypowiedzianą łaskawość Twoją, oddalaj zgubną truciznę węża od zbawionych przez krew Syna Twego, wylaną na świętym drzewie Krzyża. Truciznę, która niesie śmierć i zniszczenie. Truciznę, która zabrała nam pokój. Truciznę, która jest samą nienawiścią. Stoimy zatem pod Krzyżem i wołamy ze łzami w oczach i sercem pełnym bólu: Ukrzyżowany Jezusie, zachowaj nas od powietrza, głodu, ognia i wojny! Prosimy o to my grzeszni. Prosimy, abyś zmiłował się nad nami! Zatem na pytanie, kim dla nas w Ukrainie jest Ukrzyżowany odpowiadam: jest ratunkiem i nadzieją.

Eucharystycznej celebracji towarzyszyła honorowa asysta Rycerzy św. Jana Pawła II oraz Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, która po mszy św. dała mały koncert.

Święty Krzyż

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Położone jest na Łysej Górze, dawnym miejscu kultu pogańskiego. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego w tym miejscu był Bolesław Chrobry w 1006 r. Pierwszy kościół w stylu romańskim ufundowany został między rokiem 1102 a 1138 przez Bolesława Krzywoustego. Początkowo świątynia była poświęcona Świętej Trójcy. Od XIV w. dodano wezwanie Świętego Krzyża –  po tym, gdy w 1306 książę Władysław Łokietek przekazał benedyktynom relikwie Drzewa Krzyża Świętego W 1819 r. klasztor skasowano. Posługę pełnili tu jeszcze przez pewien czas benedyktyni, a następnie kler diecezjalny. W latach 1852–1865 mieścił się tu dom poprawczy dla tzw. księży demerytów (dysfunkcyjnych). Od 1936 r. świątynia stała się kościołem klasztornym i miejscem nowicjatu misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej. W 2013 r. sanktuarium podniesiono do godności bazyliki mniejszej. Aktualnym przełożonym i kustoszem relikwii Świętego Krzyża jest o. Rafał Kupczak OMI. 

Tekst i fot.: Krzysztof Jamrozy OMI