Kokotek: towarzyszenie młodym w kryzysie

„Towarzyszenie młodym w kryzysie" - pod tym hasłem od 16 do 17 września w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku odbywało się coroczne spotkanie oblackich duszpasterzy młodzieży.

19 września 2024

Przez pierwsze dwa dni spotkania oblaccy duszpasterze młodych mogli zapoznać się z obecną sytuacją młodzieży oraz z jakimi problemami muszą się mierzyć młodzi w dzisiejszym świecie. Konferencje wygłosili ks. Tomasz Trzaska – suicydolog, współorganizator kampanii dla osób w kryzysie „Życie jest warte rozmowy” oraz Leszek Szawiński – profilaktyk, prezes fundacji YAQ Pracownia Rozwoju Społecznego. Na spotkaniu obecny był wikariusz prowincjalny o. Krzysztof Trociński OMI. Spotkanie było również okazją do dyskusji, dzielenia się własnymi doświadczeniami i obserwacjami wynikającymi z pracy z młodymi. Co roku podczas spotkania omawiany jest ważny temat formacyjny, który sygnalizowany jest wcześniej przez oblatów zaangażowanych w duszpasterstwo młodych.

Kryzys suicydalny (inaczej kryzys samobójczy) to stan psychiczny, w którym osoba doświadcza tak silnych cierpień emocjonalnych, że zaczyna rozważać samobójstwo jako sposób na ucieczkę od tych trudności. Może być wywołany różnymi czynnikami, takimi jak depresja, zaburzenia lękowe, traumy, problemy osobiste lub życiowe, poczucie bezradności czy brak wsparcia. Osoby w kryzysie suicydalnym często odczuwają silne poczucie beznadziejności i przekonanie, że nie ma innych wyjść z trudnej sytuacji poza odebraniem sobie życia. W tym stanie ważne jest natychmiastowe wsparcie ze strony bliskich osób oraz profesjonalistów, takich jak psychologowie czy psychiatrzy. Typowe symptomy kryzysu suicydalnego to: izolacja od innych – unikanie kontaktów społecznych, wzmożony pesymizm – negatywne postrzeganie przyszłości, zmiany w zachowaniu – np. nagłe rozdawanie osobistych rzeczy, pisanie pożegnalnych listów, mówienie o śmierci – bezpośrednie lub pośrednie sygnały o planach samobójczych. Pomoc w kryzysie suicydalnym często obejmuje terapię, wsparcie farmakologiczne oraz interwencję kryzysową, która ma na celu ochronę osoby zagrożonej i ustabilizowanie jej stanu emocjonalnego. Tego typu kryzysy dotyczą co raz to młodszych osób.

Oblackie Centrum Młodzieży jest ośrodkiem rekolekcyjnym, a w szczególności centrum spotkań Oblackiego Duszpasterstwa Młodzieży NINIWA powstałym w 2017 roku na bazie hotelu Silesia (wcześniej działało od 2008 r. przy domu oblackim w Kokotku). Odbywa się w nim większość rekolekcji Wspólnoty Młodzieżowej NINIWA, stąd wyruszają wyprawy rowerowe i piesze NINIWA Team, coroczny Festiwal Życia czy finał Olimpiady Znajomości Afryki dla uczniów szkół średnich, jak i spotkania formacyjne. Dyrektorem Centrum jest o. Tomasz Maniura OMI. Oblackie Centrum Młodzieży jest otwarte przez cały rok i gości wiele osób i grup rekolekcyjnych. Posiada 200 miejsc noclegowych, salę jadalną i bankietową, sale konferencyjne, salki spotkań i rekreacyjne, salę gimnastyczną, przystań. W 2022 r. do użytku oddana została kaplica pw. Świętych Młodzianków.

 

Szymon Zmarlicki/Marcin Wrzos OMI

fot. Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA