
Obra k. Wolsztyna: oblacki turniej piłki nożnej dla ministrantów
W dniach 20-21 września, w oblackim seminarium w Obrze, rozegrano ministrancki turniej piłki nożnej. Wzięło w nim udział 18 drużyn z dziewięciu parafii.
W obrzańskim wyższym seminarium duchownym zakończył się turniej piłki nożnej ministrantów z oblackich parafii w Polsce. Organizatorem spotkania był Sekretariat Powołań z o. Jarosławem Koniecznym OMI na czele, a także obrzańscy domownicy i wolontariusze. – Jest to ogólnopolski turniej piłki nożnej ministrantów z naszych oblackich parafii. Jak co roku zbieramy się w naszym seminarium misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej, gdzie na trzech boiskach i w trzech kategoriach – młodzików, juniorów i seniorów – rozgrywamy mecze. Jest 18 drużyn – 8 młodzików, 5 juniorów i 5 seniorów; co daje 190 osób razem z opiekunami i wolontariuszami, którzy nam pomagają. Organizujemy ten czas dla wspólnoty, dla Pana Boga i dla sportu. I dla siebie – po to, aby pobyć ze sobą. Rozgrywki rozgrywkami, ale takie centrum całego wydarzenia jest to, że jesteśmy razem we wspólnocie, jako ministranci i ci, którzy chcą służyć Panu Bogu, Kościołowi i naszemu zgromadzeniu – opowiada o. Konieczny OMI.

– Jest bardzo fajnie, super rywalizacja, możliwość sprawdzenia siebie. Bardzo fajna atmosfera i pomysł. Bardzo chętnie wrócę za rok – mówi Maciej z parafii w Kędzierzynie-Koźlu. – No cóż, nie udało się wygrać. Nie poszło nam perfekcyjnie, ale myślę, że ważniejsze jest tak naprawdę to, że walczyliśmy, a walczyliśmy bardzo dzielnie. Udało nam się strzelić gola zwycięskiej drużynie. Kto nie ma szczęścia w grze, ten ma szczęście w miłości. Bardzo się cieszę, że udało nam się np. prawie bezbłędnie służyć do mszy – zauważył Jan z parafii Gorzów Wielkopolski.

W turnieju rywalizowali ministranci z Gorzowa Wlkp., Iławy, Katowic, Kędzierzyna-Koźla, Laskowic Pomorskich, Lublińca, Obry, Siedlec i Wrocławia, w trzech kategoriach wiekowych: młodzików (roczniki 2017-2012), juniorów (roczniki 2011-2009) i seniorów (roczniki 2008-2004 + ewentualnie oblat-opiekun). Oto pełne wyniki zmagań sportowych:
Młodziki:
1 miejsce: Siedlce
2 miejsce: Kędzierzyn-Koźle
3 miejsce: Wrocław
Juniorzy:
1 miejsce: Kędzierzyn-Koźle
2 miejsce: Siedlce
3 miejsce: Obra
Seniorzy:
1 miejsce: Siedlce
2 miejsce: Kędzierzyn-Koźle
3 miejsce: Iława
fot. Tomasz Maruszak OMI/ OMI Kędzierzyn-Koźle
W Polsce oblaci są obecni od 1920 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów, prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i Turkmenistanie. Poza polską prowincją zakonną posługuje kolejnych około 100 oblatów pochodzących z Polski. Wśród nich jest czterech biskupów. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu. Przełożonym oblatów w Polsce jest o. Marek Ochlak OMI, wieloletni misjonarz na Madagaskarze.
Tomasz Maruszak OMI/Marcin Wrzos OMI
fot. Tomasz Maruszak OMI
Komentarz do Ewangelii dnia
27 kwietnia 2025
Oblaci na uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka
26 kwietnia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
26 kwietnia 2025
Francja: piękna i intensywna Wielkanoc [+ZDJĘCIA]
25 kwietnia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
25 kwietnia 2025
Obra: zjazd misjonarzy ludowych
24 kwietnia 2025
Belgia, Luksemburg: Wielkanoc wśród Polonii [+GALERIA]
24 kwietnia 2025