Obuchów: rekolekcje dla oblatów z delegatury ukraińskiej

W dniach 16-21 września w Obuchowie k. Kijowa odbyły się rekolekcje dla oblatów z delegatury ukraińskiej. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu oblatów, którzy na co dzień pełnią misję oblacką za naszą wschodnią granicą.

23 września 2024

Nie wszyscy oblaci należący do ukraińskiej delegatury mogli uczestniczyć w rekolekcjach, jak na przykład współbracia pracujący na Krymie oraz uczestnicy Szkoły Formatorów w Polsce. Spotkanie w większym gronie miało jednak spore znaczenie dla poczucia wspólnoty we wciąż trudnym czasie, jakim jest tocząca się wojna. Za kilka tygodni minie tysiąc dni pełnoskalowego konfliktu zbrojnego, który rozpoczął się 24 lutego 2022 r.

Rekolekcje wygłosił o. Łukasz Krauze OMI – formator z Wyższego Misyjnego Seminarium Duchownego w Obrze.

– Tematem rekolekcji było poszukiwanie w jaki sposób realizować sens oblackiego życia. Pomocą były czterey wskazania: życie jest ciężkie, nie jesteś tak ważny jak ci się wydaje, twoje życie nie należy do ciebie, bądź wdzięczny. Inspiracją była dla nas ksiażka Richarda Rohra „Tożsamosć mężczyzny. Pięć kroków męskiej inicjacji” – mówi o. Łukasz Krazue OMI.

fot. Witalij Podolan OMI

Grupie rekolektantów towarzyszył wikariusz prowincjalny o. Bartosz Madejski OMI, który przeprowadził konsultację przed wyborem superiora delegatury. Każde spotkanie a szczególnie rekolekcyjne jest okazją do umocnienia ducha wiary i wspólnoty, który jest wystawiony na próbę w czasie przedłużającej się wojny. Domy zakonne misjonarzy oblatów od początku inwazji Federacji Rosyjskiej stały się azylem dla potrzebujących. Znaleźli w nich schronienie uchodźcy wojenni, prowadzone są także akcje pomocowe. Jednym z takich miejsc jest dom zakonny w Obuchowie. Placówka położona w rejonie kijowskim wydaje pomoc, która spływa z całego świata.

fot. Witalij Podolan OMI

Misjonarze oblaci rozpoczęli posługiwanie w Ukrainie we wrześniu 1989 r. Od samego początku pracują wśród ubogich i z ludźmi, z którymi Kościół ma najmniejszy kontakt. Na terenie jednej z ich parafii znajduje się elektrownia atomowa w Czarnobylu. Od rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej wojny w 2022 r. w sposób szczególny wspierają uchodźców wojennych, a także organizują pomoc potrzebującym. Obecnie około 30 oblatów pracuje w ośmiu placówkach w Ukrainie, jednej na Krymie i jednej w Rosji. Wśród nich jest dwóch biskupów pomocniczych: Radosław Zmitrowicz OMI (Kamieniec Podolski) oraz Jacek Pyl OMI (Symferopol). Przełożonym oblatów w Ukrainie jest o. Witalij Podolan OMI.

Bartosz Madejski OMI, Michał Jóźwiak