
Holandia: 80. rocznica operacji Market Garden, podczas której zginął spadochroniarz o. Hubert Misiuda OMI
W dniach 17–26 września w miejscowości Oosterbeek w Holandii odbyły się uroczystości dotyczące osiemdziesiątej rocznicy operacji Market Garden. Odbyła się rekonstrukcja tych wydarzeń. W 1944 roku podczas jej trwania zginął o. Hubert Misiuda OMI, pierwszy polski kapelan spadochroniarz.
Po wybuchu drugiej wojny światowej, jesienią 1939 r. wraz z ojcami Ignacym Pluszczykiem OMI i Stefanem Mańką OMI, ojciec Hubert Misuda OMI udał się do Francji, by zaciągnąć się do Wojska Polskiego w charakterze kapelana wojskowego. Wstąpił do szkoły podchorążych Wojska Polskiego. Dnia 22 marca 1940 r. został mianowany kapelanem wojskowym. W 1942 r. udało mu się dotrzeć do Anglii. Tam został najpierw kapelanem 2 Batalionu Strzelców, a 15 września 1942 r. został przydzielony do I Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego. Po ukończeniu kursu spadochronowego został pierwszym polskim kapelanem spadochroniarzy. Razem z całą brygadą brał udział w sławnej bitwie pod Arnhem w Holandii.. Zginął podczas przeprawy przez rzekę Ren w nocy z 24 na 25 września 1944 r. Tam też znajduje się jego grób. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Walecznych.
Częścią obchodów rocznicowych była rekonstrukcja tamtych wydarzeń. Uczestniczył w nich Polak, Maciej Grochowski, dla którego postać oblata jest bardzo istotna. Odgrywał postać kapelana spadochroniarzy podczas wspomnianej rekonstrukcji historycznej.
– Odwiedziłem na cmentarzu spadochroniarzy grób mojego drogiego patrona, ojca Huberta Misiudy OMI. Postanowiłem pozostawić mu na kamieniu nagrobnym stułę, której używałem podczas rocznicy – mówi Maciej Grochowski.
Nasz rozmówca podkreśla, że poznając losy polskich kapelanów podczas drugiej wojny światowej, postać oblata zaimponowała mu najbardziej.
– Jestem skoczkiem już od jakiegoś czasu, ale historią zacząłem się interesować niedawno. Czytałem o kapelanach w polskich siłach zbrojnych. Tak natrafiłem na informacje o ojcu Misiudzie. Zaimponowało mi, że przeszedł trudny i wymagający kurs spadochroniarski jako duchowny. Zdecydowałem, że podczas obchodów chciałbym wcielić się właśnie w jego postać – dodaje uczestnik holenderskich uroczystości.

Operacja Market Garden to największa operacja wojskowa z udziałem wojsk powietrznodesantowych, przeprowadzona przez aliantów we wrześniu 1944 r. na terytorium okupowanej Holandii. Celem operacji było odseparowanie wojsk III Rzeczy i obejście od północy niemieckich umocnień obronnych, czyli linii Zygfryda. Miało to umożliwić wejście do Zagłębia Ruhry i przyspieszyć koniec wojny. Kluczowym pomysłem było przejęcie kontroli nad mostami na Renie i na innych rzekach zanim Niemcy zdążą je zniszczyć. Aliantom udało się przechwycić kilka pierwszych mostów, ale ostatecznie ponieśli oni klęskę – nie zdobyto ostatniego mostu w Arnhem.

Ojciec Hubert Misiuda urodził się 23 marca 1909 r. w miejscowości Nieborowice k. Gliwic. Do szkoły średniej uczęszczał w Tarnowskich Górach (1922-1930) i w junioracie lublinieckim (1930-1931). Po wstąpieniu do nowicjatu w Markowicach 14 sierpnia 1931 r., na jego zakończenie złożył pierwsze śluby zakonne 15 sierpnia 1932 r. Wieczyste śluby złożył 15 sierpnia 1935 r. w Obrze. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Krobi (1932-1933) i w Obrze (1933-1938). Święcenia kapłańskie otrzymał w Obrze 27 czerwca 1937 r. Pierwszą obediencję otrzymał na misje na Cejlon (dzisiaj Sri Lanka). Wyjechał tam w październiku 1938 r. Nie odnalazł się jednak w pracy na misjach.
Po wybuchu wojny zgłosił się do władz polskich w Paryżu, organizujących polskie oddziały zbrojne. Z braku wolnych etatów kapelańskich, biskup polowy Józef Gawlina skierował go do Szkoły Podchorążych, którą ukończył z wyśmienitym wynikiem. Dnia 22 marca 1940 r. został mianowany kapelanem wojskowym. Po klęsce Francji w czerwcu 1940 r. przez dziewięć miesięcy pracował jako kapelan w tzw. szpitalu angielskim w Marsylii, gdzie było wielu Polaków. W 1941 r. opuścił Francję i przez Hiszpanię i Portugalię usiłował dostać się do Anglii, ale z Lizbony musiał powrócić do Hiszpanii. Wreszcie w 1942 r. udało mu się dotrzeć do Anglii. Tam został najpierw kapelanem 2 Batalionu Strzelców, a 15 września 1942 r. został przydzielony do I Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Po ukończeniu kursu spadochronowego został pierwszym polskim kapelanem spadochroniarzy. Razem z całą brygadą brał udział w sławnej bitwie pod Arnhem w Holandii. Zginął podczas przeprawy przez rzekę Ren w nocy z 24 na 25 września 1944 roku. W akcie zgonu stwierdzono, iż w trakcie tej przeprawy został trafiony kulą z karabinu maszynowego. Jego grób znajduje się pod Arnhem, w Osterbeek w Holandii. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Walecznych. Jest jednym z kilku oblackich kapelanów II wojny światowej.
Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów. Prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i w Turkmenistanie. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu.
Michał Jóźwiak
fot. Maciej Grochowski
Komentarz do Ewangelii dnia
27 kwietnia 2025
Oblaci na uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka
26 kwietnia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
26 kwietnia 2025
Francja: piękna i intensywna Wielkanoc [+ZDJĘCIA]
25 kwietnia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
25 kwietnia 2025
Obra: zjazd misjonarzy ludowych
24 kwietnia 2025
Belgia, Luksemburg: Wielkanoc wśród Polonii [+GALERIA]
24 kwietnia 2025