Obra: seminarzyści odegrali mecz „Filozofia kontra Teologia”

W piątek 4 października w WSD Misjonarzy Oblatów MN w Obrze odbył się mecz „Filozofia kontra Teologia”. Po remisie 4:4 o zwycięstwie rozstrzygnęły rzuty karne 3:0 dla studentów filozofii.

4 października 2024

Tegoroczny mecz odbył się pierwszy raz po dwóch latach i był powrotem do kilkunastoletniej tradycji Wyższego Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze, którą są rozgrywki piłki nożnej. Ta sportowa konkurencja pomiędzy studentami filozofii (pierwszy i drugi rok seminarium) a studentami teologii (alumni z trzeciego, czwartego, piątego roku oraz diakoni z szóstego roku) rozpoczyna rok akademicki i formacyjny, wprowadzając elementy zarówno integracji, jak i rywalizacji.

Jak tłumaczy br. Tomasz Maruszak OMI : – Na początku września pojawiła się myśl, by wrócić do zaniedbanej tradycji. I od „luźnych myśli” w formie żartów, przystąpiliśmy do działania poprzez wygospodarowanie październikowego terminu rozgrywki, zorganizowanie tradycyjnej konferencji przedmeczowej oraz zebranie zespołów.

W każdej drużynie zagrało siedmiu zawodników: pięcioro piłkarzy na boisku (w tym bramkarz) oraz dwóch rezerwowych. Oprócz braci-seminarzystów, w meczu udział brał również ojciec duchowny, reprezentując drużynę teologii.

W czwartek, 3 października odbyła się tradycyjna konferencja przed meczem, podczas której w rozrywkowym tonie, zadbawszy o elementy charakteryzacji, obie drużyny piłkarskie się zaprezentowały, zyskując aplauz kibiców.

– Przede wszystkim w tym meczu chodzi o wspólnotę, z którą możemy spędzać czas na różne sposoby. Jesteśmy wdzięczni za możliwość takiej zdrowej rywalizacji, jak to ma miejsce w sporcie – opowiada br. Tomasz Maruszak OMI z drugiego roku, który w meczu reprezentował drużynę filozofii.

Mecz w piątek rozpoczął się o godzinie 15:00 i od początku rozgrywka była wyrównana. Po remisie 4:4 zdecydowano się na rzuty karne, które zagwarantowały zwycięstwo 3:0 dla studentów filozofii.

Przez cały rok klerycy formują się w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze, podczas wykładów akademickich poszerzając wiedzę filozoficzną i teologiczną, formując się duchowo oraz budując wspólnotę zakonną. 30 września 2024 r. odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku formacyjnego 2024/2025.

Klasztor w Obrze k. Wolsztyna istnieje od 1291 r., kiedy na te tereny południowej Wielkopolski przybyli cystersi. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej mury pocysterskie przejęli w 1926 r., organizując w nich Wyższe Misyjne Seminarium Duchowne. Wykształcili tu do 1939 r. niespełna 100 prezbiterów, którzy rozpoczęli pracę w kraju jako rekolekcjoniści i duszpasterze parafialni i sanktuaryjni, a także poza krajem – jako misjonarze i duszpasterze polonijni. W okresie powojennym mury seminarium opuściło około 700 wyświęconych księży. Dziś absolwenci seminarium pracują na wszystkich kontynentach, w ponad 25 krajach. Pięciu z nich przyjęło świecenia episkopatu: Eugeniusz Jureczko OMI (Kamerun; zmarł w 2018 r.), Jacek Pyl OMI (Ukraina-Krym), Radosław Zmitrowicz OMI (Ukraina), Wiesław Krótki OMI (Kanada Północna – Eskimosi) i Jan Kot OMI (Brazylia). Obecnie w Obrze kształci się około 30 kandydatów na prezbiterów z różnych kontynentów. Aktualnym przełożonym i rektorem seminarium jest o. dr Sebastian Łuszczki OMI.

 

Anna Gorzelana

fot. arch. WSD Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze