Malmö: spotkanie oblatów dystryktu szwedzko-norweskiego

W Malmö odbyło się spotkanie oblatów dystryktu szwedzko-norweskiego (7-8 października 2024 r.). Na spotkaniu obecni byli wszyscy członkowie dystryktu.

8 października 2024

Spotkanie rozpoczęło się poniedziałkowym obiadem. Po posiłku był czas na kawę i spotkanie, na którym poruszone były tematy dotyczące przyszłości dystryktu, do którego przyjeżdżają do posługi oblaci już nie z Polski, a ze Sri Lanki. Rozmowy dotyczyły głównie struktur dystryktu. Przeprowadzono głosowanie na nowego superiora i ekonoma oblatów w Szwecji i Norwegii. Wyniki głosowania zostaną przesłane do prowincjała polskiej prowincji (pod nią podlega dystrykt szwedzko-norweski). Ostateczną decyzję o ich mianowaniu podejmie prowincjał ze swoją radą. Wieczorem odprawiona została msza św. Na koniec dnia odbyło się wspólne spotkanie braterskie.

We wtorek po śniadaniu odprawiona została msza święta, a po niej odbyło się spotkanie dotyczące bieżących spraw  miejscowych oblatów. Spotkanie zakończył wspólny obiad. Następne spotkanie oblatów dystryktu szwedzko-norweskiego odbędzie się w Norwegii w lutym 2025 r.

Misjonarze oblaci na co dzień pracują w parafiach w Szwecji i w Norwegii, posługując się odpowiednio językami szwedzkim i norweskim, pochodzą z Polski i Sri Lanki. Oprócz obowiązków związanych z pracą w miejscowych parafiach prowadzą duszpasterstwo emigrantów w języku polskim, tamilskim i angielskim.

Misjonarze oblaci z Polski pracują w Skandynawii od 1966 r. Przybyli na zaproszenie amerykańskiego oblata Johna Taylora, który osiem lat wcześniej przybył do Danii i na Grenlandię, a w 1962 r. został biskupem Sztokholmu. Wpierw posługiwali w Szwecji, następnie okazjonalnie w Danii, a od 1980 r. także w Norwegii. Dziś oblatów pracujących w Skandynawii jest około 20, reprezentują pięć narodowości. Przełożonym dystryktu szwedzko-norweskiego, należącego do Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, jest o. Piotr Pisarek OMI. Głównym centrum polskich oblatów jest dom w Rosengård w Malmö (Szwecja). 

Karol Dudek OMI/Antoni Jezierski

fot. Karol Dudek OMI