Poznań: spotkanie referentów misyjnych

Od 14 do 16 października w domu prowincjalnym misjonarzy oblatów w Poznaniu odbywa się spotkanie referentów misyjnych z poszczególnych domów oblackich w Polsce. Organizatorem tego wydarzenia jest Prokura Misyjna.

15 października 2024

Podczas Eucharystii rozpoczynającej spotkanie prowincjał Marek Ochlak OMI nawiązał do życia św. Teresy Wielkiej, której wspomnienie przypada 15 października. Podkreślił, że święta odnalazła miłość Jezusa Chrystusa w swoim życiu, dzięki czemu mogła zreformować męski i żeński zakon karmelitański.

– Tak samo i my mamy zreformować siebie, a następnie podjąć dzieło nawracania i ewentualnej zmiany oraz reformy innych struktur – powiedział prowincjał.

fot. Robert Grabka OMI

45 tysięcy

Referenci misyjni to misjonarze oblaci – ojcowie, bracia lub klerycy animujący wraz z zelatorami wspólnoty Przyjaciół Misji w oblackich parafiach. Obecnie liczba Przyjaciół Misji Oblackich wynosi prawie 45 tysięcy i ciągle wzrasta, o czym w swojej wypowiedzi na początku spotkania referentów wspomniał dyrektor Prokury Misyjnej Wiesław Chojnowski OMI.

W dalszej części przedstawiono sprawozdania – m.in. z działalności Prokury Misyjnej, Stowarzyszenia Lumen Caritatis oraz wielu inicjatyw pomocowych podjętych w ostatnim roku. Wspomniano także o „Misyjnych Drogach”, akcji pomocowej Misjonarz na Post oraz o projekcie Misja Szkoła, dzięki któremu można wesprzeć dzieci w krajach misyjnych.

fot. Robert Grabka OMI

Świadkowie wiary

Oblaci animujący Przyjaciół Misji zauważają, że ważne jest, aby członkowie tej grupy czuli się wspólnotą. Podczas spotkań z nimi referenci skupiają się na dwóch filarach. Jednym z nich jest kwestia formacyjna, czyli skupienie się na poczuciu misji, zaangażowaniu i formacji duchowej. Drugi filar to spotkanie z oblatem, który wyjechał na misje i opowiada o tym, jak wygląda jego codzienność oraz w jaki sposób prowadzi ewangelizację.

– Podczas spotkań często korzystamy z „Misyjnych Dróg”. Ich główny temat oraz znajdujące się w dwumiesięczniku artykuły stanowią dla nas punkt wyjścia do dyskusji dotyczącej misji – zaznacza Kamil Krotosik OMI – wikariusz parafii w Siedlcach, który zwraca też uwagę, jak ważne jest, aby Przyjaciele Misji mieli w sobie poczucie misji i dążyli do wspólnego celu.

Z podobnego założenia wychodzi Adrian Kotlarski OMI – referent misyjny z Kędzierzyna Koźla:

– U nas regularnie zaangażowanych jest około trzydziestu Przyjaciół Misji. Na zjazdach nasza grupa liczy około stu osób. W parafii spotykamy się w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Najpierw odbywa się msza święta, a następnie łączymy się poprzez media społecznościowe z misjonarzem. Rozmawialiśmy już z ojcem Andrzejem Rakiem z Ukrainy. Wszyscy mamy wspólne poczucie misji. W związku z tym zachęceni przez jedną panią zdecydowaliśmy się jako grupa na adopcję dziecka w ramach akcji Misja Szkoła.

Damian Majcharczak OMI – referent misyjny z Iławy organizuje spotkania Przyjaciół Misji raz w miesiącu, w soboty. Podobnie jak w innych parafiach – grupa spotyka się online z misjonarzem oraz bierze udział w spotkaniach formacyjnych.

– W ubiegłym roku omawialiśmy na przykład list na dzień misyjny. Najważniejszym elementem naszych spotkań jest oczywiście Eucharystia. Podczas niej zawsze podkreślam, że Przyjaciele Misji to istotna część posługi Kościoła. Mam nadzieję, że w przyszłości dołączą do nas kolejne osoby. Dlatego tak bardzo zależy mi, aby ta grupa miała kontakt z misjonarzami. To oni są blaskiem misyjnym, który potrafi rozpalić innych. Ja z kolei umacniam się w swojej wierze obserwując Przyjaciół Misji. Poprzez swoje zaangażowanie stają się dla mnie świadkami wiary – podkreśla oblat.

Tekst: Karolina Binek

Fot. Robert Grabka OMI

Prokura Misyjna

Prokura Misyjna Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów powstała w maju 1969 r. w Poznaniu i została założona przez o. Walentego Zapłatę OMI. Oficjalnie powołana wówczas instytucja nazywała się Sekretariatem Powołań i Prokury Misyjnej. Założenie Prokury Misyjnej zbiegło się z wyjazdem na misje do Kamerunu (2 stycznia 1970 r.) polskich misjonarzy oblatów. Bardzo szybko wzrastała liczba Przyjaciół Misji, grona świeckich, którzy współpracują z misjonarzami oblatami. W 2017 r. Prokurę Misyjną połączono z redakcją czasopisma „Misyjne Drogi” i portalu misyjne.pl. Prokura Misyjna realizuje działania na rzecz bieżącego wsparcia misjonarzy i misji, jak i reaguje na sytuacje kryzysowe: klęski żywiołowe czy konflikty zbrojne, organizując różnego rodzaju pomoc, także online. Wysyła również wolontariuszy misyjnych. W 2022 r. Prokura Misyjna za całokształt działalności otrzymała medal Komisji Episkopatu Polski ds. Misji Benemerenti in Opere Evangelizationis. Obecnym dyrektorem Prokury Misyjnej jest o. Wiesław Chojnowski OMI. Liczba Przyjaciół Misji wynosi prawie 45 tysięcy osób w kraju i za granicą.