Kodeń: spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterskich

W dniach 15-17 października w Domu Pielgrzyma przy sanktuarium Matki Bożej w Kodniu miało miejsce ogólnopolskie spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterskich, które przygotowała Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski we współpracy z Wydziałem Duszpasterskim Archidiecezji Lubelskiej.

17 października 2024

Obrady rozpoczął i prowadził bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Pierwszy dzień poświęcony był przygotowaniom do Roku Świętego 2025. Bp Waldemar Musioł, sekretarz Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, przypomniał główne założenia programu duszpasterskiego na rok 2024/2025, któremu towarzyszyć będzie motto tożsame z hasłem Roku Świętego „Pielgrzymi Nadziei”.

fot. ks. Paweł Chyla

Drugim prelegentem był ks. Krzysztof Kwiatkowski, sekretarz ds. organizacyjnych Roku Jubileuszowego, który przybliżył propozycje duszpasterskie na Rok Święty wynikające z bulli papieskiej Spes non confidit oraz dekretu penitencjarii apostolskiej na Rok Jubileuszowy. Przedstawił też najważniejsze wydarzenia zbliżającego się czasu.

Drugiego dnia, bp Adam Bab, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, w swoim referacie przedstawił zagadnienia dotyczące formacji ludzi młodych. Z kolei bp Artur Ważny z diecezji sosnowieckiej podjął kwestie przekazu wiary i formacji w rzeczywistości parafialnej. Natomiast bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej poświęcił swoje wystąpienie aktualności pedagogii nowego człowieka w ujęciu sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Dyskusja stworzyła przestrzeń do wymiany myśli m.in. na temat zaangażowania świeckich i nowych posług w Kościele, a także podzielenia się doświadczeniami z diecezji.

fot. ks. Paweł Chyla

Ostatniego dnia skoncentrowano się na temacie promocji inicjatyw duszpasterskich związanych z realizacją programu duszpasterskiego. Zaproszeni goście przedstawili szczegóły kolejnej edycji Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów. Była też mowa o działalności Fundacji Adoremus Te Christe, która przygotowuje ogniska wieczystej adoracji w Polsce, i o projekcie Jubileuszowej Zdrapki Wielkopostnej. Następnie bp Andrzej Czaja przedstawił najważniejsze wydarzenia związane z działalnością Komisji Duszpasterstwa KEP w minionych tygodniach. Ostatnią część spotkania poświęcono na dyskusje dotyczącą programu duszpasterskiego.

fot. ks. Paweł Chyla

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, nazywanej Matką Jedności i Królową Podlasia, znajduje się na trasie Szlaku Renesansu Lubelskiego. Kościół pw. św. Anny został wzniesiony w latach 1629–1635 w stylu późnego renesansu, w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła z 1599 r. Według legendy w XVII w. potomek możnego miejscowego rodu Mikołaj Sapieha został uzdrowiony w trakcie mszy św. odprawianej przez papieża Urbana VIII przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej w Watykanie. Ponieważ nie uzyskał zgody papieża na wywiezienie obrazu do Polski, wykradł go i zmyliwszy papieskie pogonie przywiózł do Kodnia 15 września 1631 r. W 1709 r. papież Klemens XI wydaje bullę ustanawiającą kościół św. Anny kolegiatą. Po koronacji obrazu Matki Bożej koronami papieskimi w roku 1723 Kodeń stał się Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. W 1875 r., kiedy wojska carskie zajmowały kodeński kościół na cerkiew, obraz został wywieziony na Jasną Górę. Powrócił do Kodnia w 1927 r., kiedy to opiekę nad kodeńskim sanktuarium powierzono Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W 1973 r. uzyskał tytuł bazyliki mniejszej. Historia obrazu i sanktuarium została zekranizowana w filmie „Błogosławiona wina” (2015). Aktualnym przełożonym i kustoszem sanktuarium jest o. Krzysztof Borodziej OMI.

 

Tekst: Komisja Duszpasterstwa KEP / BP KEP

fot. ks. Paweł Chyla