
Kędzierzyn-Koźle: co tydzień 80 litrów gorącej zupy dla ubogich
Parafialna Caritas z oblackiej parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenoda w Kędzierzynie-Koźlu już trzeci rok z rzędu przygotowuje zupę dla ubogich parafian. Przez cały okres jesienno-zimowy co poniedziałek rozdawanych jest 80 litrów ciepłej zupy.
Naszą pomoc kierujemy przede wszystkim do ubogich parafian, często korzystają z niej ukraińskie rodziny – tłumaczy o. Krzysztof Jurewicz OMI, proboszcz parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenoda. Parafialna Caritas co tydzień rozdaje najuboższym parafianom za darmo gorącą zupę, chleb, bułki i inną żywność.

„Prosimy was o dostarczanie nam do biura parafialnego ziemniaków i warzyw na zupę” – można usłyszeć w ogłoszeniach parafialnych w okresie jesienno-zimowym, czyli niemal przez pół roku.
Przez cały tydzień ludzie przynoszą składniki na zupę, która później jest gotowana i w każdy poniedziałek przekazywana głodnym – wyjaśnia o. Krzysztof Jurewicz OMI. – Co tydzień rozdajemy za darmo 80 litrów gorącej zupy. Zwykle przychodzi po nią kilkadziesiąt osób, w tym rodziny wielodzietne, którym nalewamy kilka słoików.
Zupa gotowana jest w restauracji, która również funduje część posiłku dla ubogich. Większość kosztów pokrywa parafialny fundusz, realizując w ten sposób Dzieło Miłosierdzia. Zupę rozdaje parafialna Caritas – zaangażowanych mocno w to dzieło jest 15 osób. Oblacka wspólnota i parafia w Kędzierzynie-Koźlu słynie z organizowania nie tylko pomocy doraźnej. Od wielu lat misjonarze oblaci organizują w tym mieście wigilię oraz śniadanie wielkanocne dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich.
Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Kędzierzyna-Koźla zaraz po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 r., gdy miasto znalazło się na terytorium Polski. Pierwsi misjonarze oblaci zamieszkali w prywatnym budynku i już rok później stali się duszpasterzami jedynej w Kędzierzynie parafii pw. św. Mikołaja – którą z czasem opuścili. W roku 1956 oblaci zaczęli starać się, bezskutecznie, o pozwolenie na budowę nowego kościoła na osiedlu Pogorzelec. Po otrzymaniu zgód nowy kościół zaczął być budowany w 1976 r. Otaczają go zabudowania klasztorne wzniesione w latach 1980–1984. Jego poświecenia dokonał bp Jan Kopiec w 1998 r. Jest to jedyny kościół parafialny w Polsce pod wezwaniem św. Eugeniusza de Mazenoda – założyciela Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, a także sprawują posługę kapelanów sióstr. Aktualnym przełożonym domu jest o. Marek Pycka OMI.
Anna Gorzelana
fot. K. Jurewicz OMI
Oblaci na uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka
26 kwietnia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
26 kwietnia 2025
Francja: piękna i intensywna Wielkanoc [+ZDJĘCIA]
25 kwietnia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
25 kwietnia 2025
Obra: zjazd misjonarzy ludowych
24 kwietnia 2025
Belgia, Luksemburg: Wielkanoc wśród Polonii [+GALERIA]
24 kwietnia 2025
Z listów św. Eugeniusza
24 kwietnia 2025