Kędzierzyn-Koźle: co tydzień 80 litrów gorącej zupy dla ubogich
Parafialna Caritas z oblackiej parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenoda w Kędzierzynie-Koźlu już trzeci rok z rzędu przygotowuje zupę dla ubogich parafian. Przez cały okres jesienno-zimowy co poniedziałek rozdawanych jest 80 litrów ciepłej zupy.
Naszą pomoc kierujemy przede wszystkim do ubogich parafian, często korzystają z niej ukraińskie rodziny – tłumaczy o. Krzysztof Jurewicz OMI, proboszcz parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenoda. Parafialna Caritas co tydzień rozdaje najuboższym parafianom za darmo gorącą zupę, chleb, bułki i inną żywność.
„Prosimy was o dostarczanie nam do biura parafialnego ziemniaków i warzyw na zupę” – można usłyszeć w ogłoszeniach parafialnych w okresie jesienno-zimowym, czyli niemal przez pół roku.
Przez cały tydzień ludzie przynoszą składniki na zupę, która później jest gotowana i w każdy poniedziałek przekazywana głodnym – wyjaśnia o. Krzysztof Jurewicz OMI. – Co tydzień rozdajemy za darmo 80 litrów gorącej zupy. Zwykle przychodzi po nią kilkadziesiąt osób, w tym rodziny wielodzietne, którym nalewamy kilka słoików.
Zupa gotowana jest w restauracji, która również funduje część posiłku dla ubogich. Większość kosztów pokrywa parafialny fundusz, realizując w ten sposób Dzieło Miłosierdzia. Zupę rozdaje parafialna Caritas – zaangażowanych mocno w to dzieło jest 15 osób. Oblacka wspólnota i parafia w Kędzierzynie-Koźlu słynie z organizowania nie tylko pomocy doraźnej. Od wielu lat misjonarze oblaci organizują w tym mieście wigilię oraz śniadanie wielkanocne dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich.
Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Kędzierzyna-Koźla zaraz po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 r., gdy miasto znalazło się na terytorium Polski. Pierwsi misjonarze oblaci zamieszkali w prywatnym budynku i już rok później stali się duszpasterzami jedynej w Kędzierzynie parafii pw. św. Mikołaja – którą z czasem opuścili. W roku 1956 oblaci zaczęli starać się, bezskutecznie, o pozwolenie na budowę nowego kościoła na osiedlu Pogorzelec. Po otrzymaniu zgód nowy kościół zaczął być budowany w 1976 r. Otaczają go zabudowania klasztorne wzniesione w latach 1980–1984. Jego poświecenia dokonał bp Jan Kopiec w 1998 r. Jest to jedyny kościół parafialny w Polsce pod wezwaniem św. Eugeniusza de Mazenoda – założyciela Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, a także sprawują posługę kapelanów sióstr. Aktualnym przełożonym domu jest o. Marek Pycka OMI.
Anna Gorzelana
fot. K. Jurewicz OMI
Z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
21 listopada 2024