Zahutyń, Laskowice: dzieci chętnie biorą udział w różańcu
Październik to czas szczególnie skupiony wokół modlitwy różańcowej. W wielu oblackich parafiach nabożeństwo różańcowe odprawiane jest w październiku codziennie. W Zahutyniu zorganizowano nawet konkurs na najpiękniejszy różaniec. Za to dzieci z Laskowic podkreślają, że lubią tę formę modlitwy.
Jak powiedział o. Karol Bucholc OMI, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Zahutyniu, różaniec parafialny odbywa się codziennie w dwóch kościołach (głównym i filialnym). – Tak jak mówił św. Jan Paweł II – różaniec to skarb Kościoła. Dlatego (szczególnie w niedzielę) budujemy wspólnotę poprzez różaniec rodzinny – powiedział misjonarz oblat. Dodał, że dużym zainteresowaniem cieszy się parafialny konkurs różańcowy. – Jesteśmy właśnie w trakcie trwania konkursu. Dzieci przygotowały 30 różańców, dowolną techniką. Rozstrzygnięcie nastąpi w najbliższą niedzielę. Przygotowane różańce są naprawdę pięknie wykonane – powiedział o. Karol Bucholc OMI.
Codzienne nabożeństwo różańcowe odbywa się także w parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Laskowicach Pomorskich, gdzie proboszczem jest o. Jerzy Ditrich OMI. – W naszej parafii raz w tygodniu różaniec jest prowadzony przez dzieci. W trakcie Tygodnia Misyjnego modlitwa różańcowa była przygotowana i animowana przez Przyjaciół Misji – opowiada o. Ditrich OMI. Jak przyznał w rozmowie, w nabożeństwie biorą udział zwłaszcza dzieci przygotowujące się do pierwszej Komunii świętej, a także młodzież przed przyjęciem sakramentu bierzmowania.
W Polsce oblaci są obecni od 1920 r. Do Laskowic Pomorskich przybyli w maju 1952 r., a do Zahutynia w Bieszczadach w 1979 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów, prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i Turkmenistanie. Poza polską prowincją zakonną posługuje kolejnych około 100 oblatów pochodzących z Polski. Wśród nich jest czterech biskupów. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu. Przełożonym oblatów w Polsce jest o. Marek Ochlak OMI, wieloletni misjonarz na Madagaskarze.
Antoni Jezierski
fot. arch. Karol Bucholc OMI
Wspominamy oblatów zmarłych w 2024 roku
31 października 2024
„Misyjne Drogi”: o misjonarkach i misjonarzach w Ukrainie
31 października 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
31 października 2024
Z listów św. Eugeniusza
31 października 2024
Z listów św. Eugeniusza
30 października 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
30 października 2024