
Zahutyń, Laskowice: dzieci chętnie biorą udział w różańcu
Październik to czas szczególnie skupiony wokół modlitwy różańcowej. W wielu oblackich parafiach nabożeństwo różańcowe odprawiane jest w październiku codziennie. W Zahutyniu zorganizowano nawet konkurs na najpiękniejszy różaniec. Za to dzieci z Laskowic podkreślają, że lubią tę formę modlitwy.
Jak powiedział o. Karol Bucholc OMI, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Zahutyniu, różaniec parafialny odbywa się codziennie w dwóch kościołach (głównym i filialnym). – Tak jak mówił św. Jan Paweł II – różaniec to skarb Kościoła. Dlatego (szczególnie w niedzielę) budujemy wspólnotę poprzez różaniec rodzinny – powiedział misjonarz oblat. Dodał, że dużym zainteresowaniem cieszy się parafialny konkurs różańcowy. – Jesteśmy właśnie w trakcie trwania konkursu. Dzieci przygotowały 30 różańców, dowolną techniką. Rozstrzygnięcie nastąpi w najbliższą niedzielę. Przygotowane różańce są naprawdę pięknie wykonane – powiedział o. Karol Bucholc OMI.

Codzienne nabożeństwo różańcowe odbywa się także w parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Laskowicach Pomorskich, gdzie proboszczem jest o. Jerzy Ditrich OMI. – W naszej parafii raz w tygodniu różaniec jest prowadzony przez dzieci. W trakcie Tygodnia Misyjnego modlitwa różańcowa była przygotowana i animowana przez Przyjaciół Misji – opowiada o. Ditrich OMI. Jak przyznał w rozmowie, w nabożeństwie biorą udział zwłaszcza dzieci przygotowujące się do pierwszej Komunii świętej, a także młodzież przed przyjęciem sakramentu bierzmowania.


W Polsce oblaci są obecni od 1920 r. Do Laskowic Pomorskich przybyli w maju 1952 r., a do Zahutynia w Bieszczadach w 1979 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów, prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i Turkmenistanie. Poza polską prowincją zakonną posługuje kolejnych około 100 oblatów pochodzących z Polski. Wśród nich jest czterech biskupów. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu. Przełożonym oblatów w Polsce jest o. Marek Ochlak OMI, wieloletni misjonarz na Madagaskarze.
Antoni Jezierski
fot. arch. Karol Bucholc OMI
Oblaci na uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka
26 kwietnia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
26 kwietnia 2025
Francja: piękna i intensywna Wielkanoc [+ZDJĘCIA]
25 kwietnia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
25 kwietnia 2025
Obra: zjazd misjonarzy ludowych
24 kwietnia 2025
Belgia, Luksemburg: Wielkanoc wśród Polonii [+GALERIA]
24 kwietnia 2025
Z listów św. Eugeniusza
24 kwietnia 2025