Iława: czuwanie w ramach Światowych Dni Młodzieży [+GALERIA]

W nocy z 22 na 23 listopada w parafii Przemienienia Pańskiego w Iławie odbyło się 32. Czuwanie Młodzieży Diecezji Elbląskiej będące jednocześnie obchodami Światowych Dni Młodzieży w diecezji.

25 listopada 2024

Z okazji obchodów Światowych Dni Młodzieży w diecezji oblacka parafia gościła bp. Wojciecha Skibickiego, biskupa pomocniczego diecezji elbląskiej. Przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię, podczas której przypomniał młodym, że tylko kiedy stawiamy Boga na pierwszym miejscu, możemy właściwie uporządkować nasze życie. Podkreślił także znaczenie spotkania z Jezusem i dawania świadectwa w codziennym życiu.

Konferencje dla młodzieży głosił o. Michał Legan, paulin, szef Redakcji Audycji Katolickich TVP.

– Przyjeżdżam do was, aby podzielić się z wami tym, co sam kocham najbardziej, czyli Pismem Świętym, Słowem Pana Boga, które jest naszym przewodnikiem i daje światło. Dzielę się z wami tym, ponieważ mnie osobiście, zawsze ono pociesza i pomaga mi w życiu – mówił ojciec Legan.

W programie spotkania przewidziana była modlitwa, adoracja Najświętszego Sakramentu, a także czas integracji. W czuwaniu mogły wziąć udział osoby od 8. klasy szkoły podstawowej do 35. roku życia. Do iławskiej wspólnoty przyjechało ponad dwustu uczestników.

fot. arch. Andrzej Albiniak OMI

– To wydarzenie to dla nas jasny sygnał, że Kościół żyje i często ma młodą twarz. Cieszymy się, że tak wielu młodych chciało przyjechać do naszej parafii, żeby uwielbiać Boga, a także budować wspólnotę. Bo takie spotkania budują nie tylko relację z Chrystusem, ale także między nami – mówi o. Andrzej Albiniak OMI, proboszcz iławskiej wspólnoty oblackiej.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Iławy w 1948 r., aby posługiwać przy tzw. białym kościele (obecnie parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP). Rozpoczęła się odbudowa kościoła zniszczonego podczas wojny i później, w czasie pobytu w mieście Armii Czerwonej. W sierpniu 1952 r., zgodnie z decyzją władz kościelnych, oblaci opuścili “biały kościół” i podjęli pracę duszpasterską w zrujnowanej przez Rosjan części Starego Miasta z tzw. czerwonym kościołem. W 1963 r. po odbudowie został kanonicznie erygowany dom zakonny, do którego została przyłączona placówka w Miłomłynie. W marcu 1975 r., została erygowana oficjalnie parafia pw. Przemienienia Pańskiego, a od roku 1982 oblaci oprócz prowadzenia zwykłych zajęć duszpasterstwa parafialnego i rekolekcyjnego, zaangażowali się w posługę kapłańską w Zakładzie Karnym. Aktualnym przełożonym domu jest o. Paweł Tomys OMI.

Tekst: Michał Jóźwiak

zdjęcia: fot. arch. Andrzej Albiniak OMI