Bodzanów: wizyta prezydenta RP
4 grudnia prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą odwiedzili tereny zniszczone przez powódź. Przyjechali m.in. do Bodzanowa, gdzie swój klasztor mają misjonarze oblaci.
W pierwszych dniach po powodzi grupa wolontariuszy z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (KPRP) oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) zaangażowała się w pomoc lokalnej ludności w Bodzanowie i Głuchołazach, koncentrując się na łagodzeniu skutków katastrofy. Wolontariusze porządkowali także refektarz klasztorny, kuchnie, sale i inne pomieszczenia klasztorne, a także pomagali w segregacji darów pomocy humanitarnej, które licznie napływały do klasztoru w Bodzanowie z całej Polski. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą, odwiedził zarówno Bodzanów, jak i Głuchołazy, gdzie spotkał się z żołnierzami oraz przedstawicielami lokalnych władz. Następnie udał się do Nysy, gdzie podczas spotkania w Urzędzie Miejskim rozmawiał z przedstawicielami zalanych terenów i samorządowcami. W Bodzanowie podczas wizyty w klasztorze prezydent wraz ze wspólnotą oblacką zjadł również obiad.
– Prezydent odwiedził nasz klasztor, ponieważ chciał osobiście zobaczyć, jak radzimy sobie po powodzi. Jak mówił, to nie była jego pierwsza wizyta w naszym regionie, dotkniętym klęską żywiołową. Pytał o zniszczenia materialne oraz o pomoc wolontaryjną dla mieszkańców regionu, w tym tę świadczoną przez jego współpracowników z KPRP i BBN. Jak zauważył, skutki powodzi są niezwykle dotkliwe. Niektóre domy z zewnątrz wyglądają na naprawione czy wyremontowane, ale ich wnętrza wymagają często kapitalnych remontów. Prezydent solidaryzował się z poszkodowanymi, okazując wsparcie dla lokalnej społeczności, zauważając, iż pogoda nie sprzyja prowadzonym pracom budowlanym – mówi o. Mariusz Legieżyński OMI, proboszcz oblackiej parafii z Bodzanowa.
– Prezydent Andrzej Duda wyraził także współczucie, że nie wszystkie remonty udało się do tej pory przeprowadzić ze względu na warunki atmosferyczne. Pogoda nie sprzyja temu, żeby stanąć w pełni na nogi. Wielu mieszkańców zalanych terenów przez temperaturę i deszcze nie może dokończyć prac. Te święta będą więc dosyć trudne. Wizyta prezydenta upłynęła w bardzo dobrej atmosferze – dodaje o. Legieżyński.
Niemieccy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Bodzanowa (wówczas Langendorfu) w roku 1932, byli tu do zakończenia wojny. W jej czasie niemieccy oblaci zaangażowali się w posługę duszpasterską także na rzecz Polaków. Od roku 1946 działalność placówki kontynuowali polscy oblaci. Sam klasztor pochodzi z XVII w., kiedy zamieszkiwali tu jezuici, okresowo prowadząc także szkołę. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, a przy domu oblackim funkcjonuje ośrodek rekolekcyjno-wypoczynkowy. Aktualnym przełożonym domu jest o. Leszek Walendzik OMI.
tekst: Michał Jóźwiak/Marcin Wrzos OMI
fot. Marek Borawski/KPRP
Życzenia ojca Prowincjała na Boże Narodzenie 2024
24 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
24 grudnia 2024
Wrocław i Iława: wigilie dla osadzonych w zakładach karnych
23 grudnia 2024
Kędzierzyn-Koźle: 24. wigilia z potrzebującymi pomocy
23 grudnia 2024
Opole, Iława: wigilie dla potrzebujących
23 grudnia 2024
Lubliniec: pastorałka „Lubią mi się Święta!”
23 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 grudnia 2024