Grotniki: dzień skupienia dla prenowicjuszy
2 i 3 grudnia w Grotnikach koło Łodzi o. Bartosz Madejski OMI poprowadził dzień skupienia dla prenowicjuszy.
Comiesięczny dzień skupienia są zwyczajną praktyką we wspólnotach oblackich. Ich celem jest odnowienie się w wierze, pochylenie wraz z Chrystusem nad swoim życiem.
– Ten dzień skupienia pod hasłem „Obym poznał siebie, obym poznał Ciebie” był szczególnie kierowany do najmłodszych spośród nas, prenowicjuszy, którzy od dwóch miesięcy przeżywają czas poznawania Zgromadzenia, siebie i swojego powołania. Dlatego treści konferencji miały pomóc naszym czterem prenowicjuszom głębiej wejść w siebie i uczyć się rozeznawać Bożą wolę. Oprócz konferencji był czas na modlitwę i spotkania braterskie – mówi o. Bartosz Madejski OMI, wikariusz prowincjalny.
Obecnie w prenowicjacie formuje się czterech kandydatów: Przemysław Bojarowski, Jakub Oleksiak, Szymon Nijak oraz Antoni Kanclerz. Jak tłumaczy dyrektor prenowicjatu, o. Jarosław Konieczny OMI, po ukończeniu rocznego prenowicjatu i pozytywnej opinii formatorów zostaną oni skierowani do domu nowicjatu na Świętym Krzyżu.
– Celem prenowicjatu jest przestrzeń pomocy w zdobyciu osobowej oraz chrześcijańskiej dojrzałości. Dojrzałość ta jest konieczna w czasie formacji w nowicjacie, a prenowincjusze mają okazję poznać życie wspólnoty zakonnej i jej charyzmat, duchowość i misję, co tłumaczy oblacka Konstytucja nr 54 – tłumaczy o. Konieczny.
W przywołanym punkcie czytamy:
„Kandydatom, okazującym znaki powołania, zapewni się przed nowicjatem odpowiednie przygotowanie, bądź to we wspólnocie, bądź też przez regularne kontakty z oblatami. Celem takiej praktyki jest udzielanie im pomocy w zdobyciu osobowej i chrześcijańskiej dojrzałości, niezbędnej do owocnego nowicjatu i dla sprawdzenia ich zdatności do oblackiego życia”.
Reguła 54a precyzuje: „Poza kanonicznymi wymogami stawianymi przy wstąpieniu do nowicjatu, kandydaci powinni przejawiać stosowne do ich wieku oznaki dojrzałości, posiadać wystarczającą znajomość nauki chrześcijańskiej oraz dawać dowody stałości w wierze i w życiu chrześcijańskim, miłości do ubogich i zdolności do życia we wspólnocie”.
Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Grotnik zaraz po wojnie, w 1946 r., a pierwszym duszpasterzem był o. Wilhelm Stempor OMI, wcześniej kapelan lotniczego Dywizjonu 303. Świątynię wzniesiono wcześniej, bo w latach 1933–1938. Do 1939 r. pełniła rolę świątyni filialnej dla parafii pw. św. Katarzyny w Zgierzu. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej odnowili kościół, przekazany im przez fundatorów – Marię i Sylwestra Jungowskich, w latach 1946–1951. Parafię erygowano oficjalnie w 1951 r., a kościół systematycznie rozbudowywano. W trakcie tych prac wzniesiono też dzwonnicę (2004 r.). Z domem oblackim i parafią związany był zmarły piosenkarz Krzysztof Krawczyk. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, a przy domu oblackim od 2022 r. funkcjonuje dom formacyjny prenowicjatu dla kandydatów do zgromadzenia. Aktualnym przełożonym domu jest wiceprowincjał – o. Krzysztof Trociński OMI.
tekst: Michał Jóźwiak
fot. o. Piotr Paśko OMI
Życzenia ojca Prowincjała na Boże Narodzenie 2024
24 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
24 grudnia 2024
Wrocław i Iława: wigilie dla osadzonych w zakładach karnych
23 grudnia 2024
Kędzierzyn-Koźle: 24. wigilia z potrzebującymi pomocy
23 grudnia 2024
Opole, Iława: wigilie dla potrzebujących
23 grudnia 2024
Lubliniec: pastorałka „Lubią mi się Święta!”
23 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 grudnia 2024