Kokotek: 20-lecie Wspólnoty Młodzieżowej NINIWA [+GALERIA]
5 grudnia w Kokotku odchodzono jubileusz NINIWY. W uroczystościach wzięli udział biskupi, duchowni oraz świeccy zaangażowani w działalność oblackiej wspólnoty. Główne obchody jubileuszu będą 28 grudnia w święto świętych Młodzianków męczenników.
W Kokotku, dzielnicy Lublińca, odbyły się uroczystości z okazji 20-lecia Wspólnoty Młodzieżowej NINIWA, które zgromadziły ponad stu uczestników. Program wydarzenia obejmował konferencje zaproszonych gości, wspomnienia o historii NINIWY oraz uroczystą mszę świętą.
Gości przywitał o. Tomasz Maniura OMI, inicjator wspólnoty, po czym głos zabrał bp Artur Ważny, biskup diecezjalny z Sosnowca. W swojej refleksji nawiązał do biblijnej Niniwy, ukazując ją jako miejsce nawrócenia oraz spotkania ludzi różnych kultur i postaw. Przypomniał również zmieniającą się relację proroka Jonasza wobec mieszkańców Niniwy oraz miłosierną postawę Boga względem nich. Historię 20-lecia NINIWY przedstawił o. dr hab. Paweł Zając OMI, prof. UAM. Jego prezentacja obejmowała nie tylko opowieść o początkach i rozwoju wspólnoty, ale także archiwalne zdjęcia dokumentujące jej działalność, w tym wyprawy rowerowe, piesze oraz rozbudowę Oblackiego Ośrodka Młodzieży w Kokotku. Całe wystąpienie pokazało ewolucję NINIWY od 2004 roku do dziś. Zaczynając od powstania NINIWY jako małej, 10-osobowej grupy w Katowicach, do ogólnozakonnego duszpasterstwa, które gromadzi setki młodych. Wspomnienia ogarnęły też najważniejsze momenty w życiu wspólnoty, takie jak pierwszy Festiwal Życia w Kodniu, który miał miejsce w 2005 roku. Na Śląsk został przeniesiony w 2018 roku. Wspominano też wyprawy NINIWA Team, które zadebiutowały podróżą do Wilna w 2007 roku, a wyprawy piesze pielgrzymką do Santiago De Compostela w 2018 roku. Oczywiście momentem przełomowym był też zakup ośrodka w Kokotku w 2017 roku. Następnie bp Grzegorz Suchodolski z Siedlec mówił o wyzwaniach stojących w Polsce przed duszpasterstwem młodzieży. Podkreślił, że młodzieży należy przede wszystkim okazywać miłość i dawać nadzieję, ponieważ wiara rodzi się naturalnie w atmosferze akceptacji i zrozumienia. – Jeśli czegoś potrzeba w środowisku młodzieżowym to jest to właśnie przygarnięcie młodego człowieka bez oceniania, jaki on jest – podkreślił biskup. Po przerwie swoje świadectwo na temat jedności między Lednicą a Kokotkiem wygłosił o. Tomasz Nowak OP, znany jako „Wodzu”. Mówił o braterstwie i wspomniał siedem grzechów głównych w stosunku do jedności. – To, co jest znakiem Pana Boga i jest prorocze na tym świecie, to jest jedność. […] Miłość to też jedność i nie ma miłości bez jedności i jedności bez miłości – tłumaczył o. Nowak „Wodzu”. Następnie przemówił wikariusz prowincjalny Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, o. Bartosz Madejski. Całość spotkania prowadził ks. Tomasz Trzaska.
Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył bp Sławomir Oder, ordynariusz gliwicki. W homilii mówił o drodze jako kluczowym elemencie życia chrześcijańskiego, wskazując na symboliczne i praktyczne znaczenie tej metafory w życiu młodzieży i oblackiej wspólnoty młodzieżowej. W koncelebrze brało udział wielu księży – różnych duszpasterzy młodzieży, także ośmiu biskupów: Artur Ważny – diecezjalny biskup z Sosnowca, Grzegorz Suchodolski z Siedlec, Radosław Orchowicz z Gniezna, Waldemar Musioł z Opola, Andrzej Przybylski z Częstochowy, Robert Chrząszcz z Krakowa, Grzegorz Olszowski z Katowic. Wśród gości byli m.in. współpracownicy i pracownicy NINIWY, samorządowcy, przedstawiciele pierwszej wspólnoty NINIWA z Katowic, trzech byłych prowincjałów – dr Teodor Jochem OMI, dr Ryszard Szmydki, dr hab. Paweł Zając OMI, prof. UAM, a także wikariusze prowincjalni: Bartosz Madejski OMI i Krzysztof Trociński OMI. – Uroczystość pokazała jak bardzo przez te dwadzieścia lat Pan Bóg dokonuje swojego dzieła, posługując się wieloma ludźmi. Jestem wdzięczny za ten czas Bogu i ludziom, bez budowania wspólnoty z nimi by się to wszystko nie udało – powiedział o. Tomasz Maniura OMI, prowincjalny duszpasterz młodzieży i szef OCM.
Ewangelizacyjna Wspólnota Młodzieżowa NINIWA związana jest z działaniami duszpasterskimi Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Zalążek wspólnot powstał w 2004 r. w Katowicach, z inicjatywy o. Tomasza Maniury OMI, przy czym nawiązano kontakty z analogicznymi grupami z innych parafii oblackich, co doprowadziło do powstania ogólnopolskiego duszpasterstwa młodzieży opartego na charyzmacie św. Eugeniusza de Mazenoda. Wspólnotę NINIWA tworzą osoby młode, w różny sposób zaangażowane w życie Kościoła, spotykające się w grupach działających najczęściej przy parafiach oblackich. Wspólnota organizuje m.in. dwa w roku zjazdy w wybranej parafii oblackiej, wyprawy rowerowe i piesze wyprawy NINIWA Team, wolontariat misyjny, a jej uczestnicy zapraszani są na Festiwal Życia organizowany przez Oblackie Centrum Młodzieży w Kokotku.
Michał Jóźwiak/Marcin Wrzos OMI
fot. Daniel Dmitriew/Niniwa
Życzenia ojca Prowincjała na Boże Narodzenie 2024
24 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
24 grudnia 2024
Wrocław i Iława: wigilie dla osadzonych w zakładach karnych
23 grudnia 2024
Kędzierzyn-Koźle: 24. wigilia z potrzebującymi pomocy
23 grudnia 2024
Opole, Iława: wigilie dla potrzebujących
23 grudnia 2024
Lubliniec: pastorałka „Lubią mi się Święta!”
23 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 grudnia 2024