Luksemburg: spotkanie delegatury oblackiej Francja-Beneluks

W czwartek, 5 grudnia, odbyło się tradycyjne spotkanie oblackiej delegatury Francja-Beneluks, będącej w strukturach prowincji polskiej. Misjonarze oblaci świętowali patronalną uroczystość zgromadzenia. Odnowili akt oddania zgromadzenia Maryi Niepokalanej.

6 grudnia 2024

Konstytucje i Reguły Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej przypominają, że Patronką zgromadzenia jest Maryja Niepokalana: „Zawsze uważać Ją będą za swoją Matkę. W wielkiej zażyłości z Nią, jako Matką Miłosierdzia, będą przeżywali swoje bóle i radości misjonarskiego życia” (K 10). Dlatego dla oblatów przypadająca 8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest doskonałą okazją do wspólnego świętowania.

Fot. Daniel Jeżak OMI

Z tej okazji członkowie delegatury Francja-Beneluks spotkali się w czwartek, 5 grudnia, w Luksemburgu. Spotkanie rozpoczęło się w kościele wspólną modlitwą – nowenną do Niepokalanej, którą poprowadził ojciec Roman Tyczyński OMI, przełożony wspólnoty oblackiej i proboszcz parafii w Luksemburgu. Następnie ojcowie, na czele z superiorem delegatury, ojcem Damianem Kopyto OMI, sprawowali Eucharystię, podczas której homilię wygłosił ojciec Roman Tyczyński OMI. Kaznodzieja, w oparciu o Konstytucję 10, ukazał Maryję jako „Niewiastę wiary”, która w różnych momentach swojego życia podążała za Bogiem jako pierwsza wierząca. Ponadto, odwołując się do historii zgromadzenia, wskazał na postawę wiary świętego Eugeniusza oraz jego synowskie oddanie Maryi. Zachęcił także, byśmy i my szli drogą wiary, na wzór naszej Matki – Maryi.

Fot. Daniel Jeżak OMI

Po zakończonej mszy świętej odbyło się braterskie spotkanie, któremu towarzyszyło podzielenie się, jak mówi cytowana powyżej 10 Konstytucja, „radościami i trudnościami misjonarskiego życia” na zachodzie Europy, gdzie posługują oblaci. Modlitwa za misje i misjonarzy w kaplicy domowej była ostatnim wspólnym punktem świętowania.

Fot. Daniel Jeżak OMI

Fot. Daniel Jeżak OMI

Polscy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej pracują wśród Polonii: we Francji, Beneluksie i w Anglii – od zakończenia II wojny światowej. Wiele Polek i Polaków nie zdecydowało się wówczas, po jałtańskim podziale Europy, na powrót do ojczyzny. W roku 1946 dekretem Administracji Generalnej ustanowiono polskie oblackie dystrykty we Francji-Beneluksie i Anglii, podporządkowane polskiej prowincji. Działalność oblatów w Anglii nie powiodła się i 23 sierpnia 1947 r. dystrykt został rozwiązany. Aktualnie prawie 30 polskich oblatów posługuje we Francji, Belgii i Luksemburgu, tworząc Delegaturę Francja-Beneluks, funkcjonującą w ramach Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Ich przełożonym jest o. Damian Kopyto OMI. Prowadzą działalność duszpasterską wśród Polonii, a także urzędników z Polski pracujących w strukturach Unii Europejskiej.

Daniel Jeżak OMI

Foto. Daniel Jeżak OMI