
8 grudnia – Uroczystość patronalna Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej
W Kościele katolickim dziś obchodzimy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dla oblatów to święto patronalne Zgromadzenia.
W tradycji naszego Zgromadzenia jest to dzień dziękczynienia Bogu za osobę Matki Jezusa Chrystusa, za dar Matki Niepokalanej – naszej Patronki.
Eugeniusz de Mazenod założył zgromadzenie w 1816 r. dla głoszenia Ewangelii ubogim. Uważał, że ta misja wypełnia się przez wstawiennictwo Niepokalanej. Początkowo zgromadzenie nosiło nazwę Misjonarzy Prowansji. Nazwa przestała jednak być odpowiednia, gdy misjonarze założyli dom i zaczęli pracować poza tym regionem. Przyjęto wówczas nazwę Oblatów Świętego Karola. Jednak już w 1825 r. Eugeniusz de Mazenod przed audiencją u papieża postanowił zmienić nazwę swojej rodziny zakonnej powierzając ją Niepokalanej. Odkrył on w Maryi najbardziej adekwatny model życia apostolskiego, które jako osoba najpełniej zaangażowana w służbę Chrystusowi, ubogim i Kościołowi, pragnął widzieć w założonym przez siebie zgromadzeniu.
17 lutego 1826 r. papież Leon XII zatwierdził Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i jego Reguły. Nazwa zgromadzenia zakonnego odpowiada celowi i naturze jego duchowości. Eugeniusz de Mazenod chciał, aby oblaci utożsamiali się z niepokalaną Maryją. Nie wybrał on nazwy zgromadzenia z racji kultu, ale raczej kierując się pragnieniem, aby właśnie utożsamianie się oblatów z Maryją było programem ich życia. Pragnął także, aby Maryja zawsze była obecna w życiu zgromadzenia. Wyznaczył Jej odpowiednie miejsce w modlitwie indywidualnej i wspólnotowej. Domagał się także od oblatów, aby zawierzali „Dobrej Matce” wszystkie swoje problemy, rozbudzali kult maryjny i prowadzili wiernych do Jezusa i do Maryi.

W oblackim apostolacie Maryja jest Matką i Towarzyszką misjonarzy. Uprzywilejowaną posługą jest praca duszpasterska w sanktuariach maryjnych. Jedna trzecia placówek oblackich przyjętych przez założyciela stanowiły sanktuaria maryjne. Dziś oblaci zajmują się taką posługa na całym świecie m.in. w Lourdes, gdzie stanowią grupę kilkunastu kapelanów przy sanktuarium. W Polsce oblaci prowadzą sanktuarium maryjne w Kodniu nad Bugiem.
W ten dzień odmawiaj akt zawierzenia Zgromadzenia Maryi Niepokalanej: „Maryjo Niepokalana, Matko Boga i Matko nasza! Przychodzimy wszyscy razem, aby odnowić nasze zawierzenie Tobie. Za Twoim pośrednictwem chcemy oddać życie i naszą rodzinę zakonną Twojemu Synowi, naszemu Panu i Bratu, Jezusowi Chrystusowi. Ożywiamy w sobie pamięć ducha naszych pierwszych Ojców, ich gorliwość w głoszeniu Chrystusa i Jego Królestwa najbardziej opuszczonym, i w budowaniu Kościoła. Wspominamy także ufność, jaką pokładali w Twojej opiece. Zjednoczeni z nimi, prosimy Cię o wstawiennictwo za nami u Boga, naszego Ojca. Jako oblaci jesteśmy Tobie oddani. To łaska, którą Bóg nas obdarzył i która we wszystkich zakątkach ziemi łączy nas pod Twoim imieniem. Pamiętamy żywo słowa św. Eugeniusza de Mazenoda: ‘Misjonarze będą mieli szczególne nabożeństwo do Najświętszej Dziewicy i zawsze uważać Ją będą za swoją Matkę’. Matko Niepokalana, wzorze naszej wiary, uczyń nas pokornymi sługami, otwartymi na Ducha Świętego, oddanymi całkowicie osobie i dziełu Zbawiciela. Matko Miłosierdzia, strzeż i umacniaj naszych misjonarzy. Bądź pomocą ludziom, którym posługujemy, aby przez Twoje wstawiennictwo i nasze wysiłki odkryli, kim jest Chrystus, oraz uznali Go jako swego Pana i Zbawiciela. Wyjednaj wreszcie nam, abyśmy kiedyś wraz z naszymi braćmi oblatami, którzy nas wyprzedzili do domu Ojca, mogli wspólnie z Tobą śpiewać pieśń wdzięczności ku chwale Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen (Kapituła generalna 1974)”.

Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów. Prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i w Turkmenistanie. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu. Obecnie generałem zgromadzenia jest o. Luis Ignacio Rois Alonso OMI.
Marcin Wrzos OMI
Fot. arch OMI
Komentarz do Ewangelii dnia
27 kwietnia 2025
Rzym: Oblaci na uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka
26 kwietnia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
26 kwietnia 2025
Francja: piękna i intensywna Wielkanoc [+ZDJĘCIA]
25 kwietnia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
25 kwietnia 2025
Obra: zjazd misjonarzy ludowych
24 kwietnia 2025
Belgia, Luksemburg: Wielkanoc wśród Polonii [+GALERIA]
24 kwietnia 2025