Brazylia: Niepokalana na rzece Maracaçumé, czyli o zapomnianej tradycji

W przeddzień uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w diecezji Zé Doca w Brazylii odbyło się uroczyste „Círio Fluvial”, czyli procesja na rzece z figurą Niepokalanej. W wydarzeniu wziął udział bp Jan Kot OMI.

9 grudnia 2024

W sobotę 7 grudnia na rzece Maracaçumé zaczęły się pojawiać rybackie barki. Na największą z nich trafiła figura Maryi Niepokalanej, która w procesji została przeniesiona do pobliskiej kaplicy. Wieczorem, w trakcie uroczystej mszy św., sakrament bierzmowania przyjęło ok. 60 młodych. O wydarzeniu opowiada bp Jan Kot OMI:

„Procesja na rzece Maracaçumé to zapomniana tradycja, którą wznowił poprzedni proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Cândido Mendes. W trakcie procesji miało miejsce błogosławienie rybaków i ich łodzi, a później odprowadziliśmy figurę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej do jednej z pobliskich kaplic”.

fot. z arch. parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Cândido Mendes

8 grudnia po południu nastąpiło procesyjne przeniesienie figury Matki Bożej z kaplicy do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Cândido Mendes, który dla wspólnoty lokalnej ma duże znaczenie.

„Ten kościółek uznajemy za prokatedrę. Od 1961 r. był pierwszą katedrą diecezjalną i jedynym kościołem w mieście. W 1991 r. siedziba diecezji została przeniesiona do Zé Doca” – opowiada bp Kot OMI.

fot. z arch. parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Cândido Mendes

Po uroczystej mszy św. odpustowej w kościele prokatedralnym w Cândido Mendes nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy z informacją, że kościół jest prokatredrą diecezji Zé Doca. 

fot. z arch. parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Cândido Mendes


Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów. Prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i w Turkmenistanie. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu. Obecnie generałem zgromadzenia jest o. Luis Ignacio Rois Alonso OMI.  

 

Antoni Jezierski

fot. wyróżniające: z arch. parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Cândido Mendes