Poznań, Gorzów Wlkp., Zahutyń: oblaci zawierzyli zgromadzenie Maryi Niepokalanej

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny to dzień, w którym oblaci w akcie zawierzenia powierzają zgromadzenie opiece Matki Bożej. Uroczysty akt oddania się Maryi miał miejsce w oblackich parafiach m.in. w Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim i Zahutyniu.

9 grudnia 2024

W poniedziałek 9 grudnia w parafii pw. Chrystusa Króla w Poznaniu mszy św. z czytaniami z uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył o. Marek Ochlak OMI. W swoim słowie do wiernych oblacki prowincjał wspomniał o niedawnej wizycie na Madagaskarze i wyraził nadzieję na dalszy rozwój misji oblackich na afrykańskiej wyspie. Homilię do wiernych wygłosił ojciec rekolekcjonista Paweł Tomys OMI, superior domu zakonnego w Iławie. Mówił do uczestników liturgii:

Wszystko otrzymujemy od Boga jako dar. Czasami chcemy coś Bogu wynagradzać, robić wielkie rzeczy, a przy tym ‘zadzieramy nosa’. Wiedzmy, że do Boga możemy wyciągać tylko puste ręce. Módlmy się z pokorą. Jak mówił Josemaría Escrivá: ‘nawet niedoskonała modlitwa zanoszona do Boga wytrwale, będzie przez Niego wysłuchana’. Pamiętajmy o tym”. 

Po mszy św., w trakcie nabożeństwa, nastąpił akt zawierzenia zgromadzenia Najświętszej Maryi Pannie.

fot. Antoni Jezierski

W parafii pw. św. Józefa w Gorzowie Wielkopolskim wspólnotowa msza święta z aktem zawierzenia zgromadzenia Maryi Niepokalanej odprawiona została w sobotę 7 grudnia o godzinie 18. Kazanie wygłosił ojciec rekolekcjonista Andrzej Makowski OFMCap. Po mszy św. parafianie z okazji święta patronalnego zgromadzenia złożyli oblatom życzenia i wręczyli upominki. 

To dla nas bardzo ważna uroczystość. Potrzebujemy oddania się Maryi. To jest dla nas ogromna pomoc” – podsumowuje proboszcz parafii o. Tadeusz Kal OMI.

fot. z arch. OMI Gorzów Wlkp

Uroczystej mszy św. w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zahutyniu przewodniczył proboszcz, o. Karol Bucholc OMI. 

„Modliliśmy się za współbraci na wszystkich kontynentach. Jednoczyliśmy się z ojcem generałem. Czuliśmy wewnętrzną radość ducha, w którym każdy z nas ofiarował się do posługi Panu Bogu, tak jak czyniła to poprzez słowa ‘Oto ja służebnica pańska’ Matka Boża” – powiedział proboszcz z Zahutynia.

Podczas mszy św. kazanie wygłosił  ojciec superior Andrzej Noga OMI. Podkreślił wielką wagę życia w czystości i sakramentu spowiedzi. Zachęcał oblatów do bycia gorliwymi pasterzami, którzy prowadzić będą wiernych do zbawienia, tak jak zachęcał św. Eugeniusz de Mazenod. 

fot. z arch. OMI Zahutyń


W Polsce oblaci są obecni od 1920 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów, prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i Turkmenistanie. Poza polską prowincją zakonną posługuje kolejnych około 100 oblatów pochodzących z Polski. Wśród nich jest czterech biskupów. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu. Przełożonym oblatów w Polsce jest o. Marek Ochlak OMI, wieloletni misjonarz na Madagaskarze. 

 

Antoni Jezierski

fot. wyróżniające: Antoni Jezierski