Wolsztyn: oblaccy klerycy prowadzili rekolekcje adwentowe dla dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych

„Jezus przyjdzie” to temat rekolekcji, które klerycy studiujący na szóstym roku w Wyższym Seminarium Duchownym prowadzili dla dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych w Wolsztynie.

13 grudnia 2024

Szkoła zajmuje się edukacją i terapią dzieci oraz młodzieży, które mają specjalne potrzeby edukacyjne. Obecnie prowadzi też dla nich opiekę rewalidacyjno-rehabilitacyjną. To już tradycja, że klerycy oblaccy z szóstego roku prowadzą dla uczniów rekolekcje adwentowe.

Przygotowanie wewnętrzne

W poprzednich latach klerycy zazwyczaj wykorzystywali do prowadzenia rekolekcji maskotki, które dobrze sprawdzały się do przekazywania dzieciom treści. I tak było też tym razem. Piotr Ochlak OMI, Sławomir Zbierański OMI, Hyacinth Umunna OMI oraz Douglas Tsowe OMI zdecydowali się na wypożyczenie stroju kota i tygrysa, który – jak podkreślają oblaci – był punktem zaczepnym do przekazywanych treści.

– Sam byłem zaskoczony postawą dzieci, które bardzo interesowały się rekolekcjami. W poprzednich latach prowadziliśmy też rekolekcje dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych i musieliśmy się o wiele bardziej namęczyć, żeby ktoś się zaangażował i wchodził z nami w dialog. Dzieciom w Wolsztynie chcieliśmy przekazać treści w jak najprostszy sposób, żeby były dla nich jak najbardziej zrozumiałe – wyjaśnia Piotr.

– Opowiadaliśmy uczniom o przygotowaniu do Bożego Narodzenia, o tym, jak mogą przygotować się do przyjścia Pana Jezusa na świat. Poprzez pokazywanie im różnych przykładów, staraliśmy się przejść od przygotowania zewnętrznego, czyli od opowiadania o choince, do przygotowania wewnętrznego – spowiedź, Eucharystia i uświadomić im, że jest ono bardzo ważne – dodaje Douglas.

– Nawiązaliśmy też do prezentów i wyjaśnialiśmy, że prezentem dla dzieci może być przyjście Pana Jezusa – dopowiada Sławomir.

Klerycy przygotowali dla dzieci quiz, przy którego rozwiązaniu pomagała im postać tygrysa, która celowo wskazywała na początku tylko błędne odpowiedzi.

– Niektórzy w takich chwilach zaczęli wręcz wychodzić z ławek, żeby tylko pomóc tygryskowi, a jedna dziewczynka krzyknęła „Tygrysie, nie!”. Takie momenty pokazywały nam, jak bardzo dzieci są w to wszystko zaangażowane – mówi Piotr.

fot. Archiwum WSD w Obrze

Inspiracje

Wyciągając wnioski z rekolekcji prowadzonych rok temu w innych placówkach – klerycy zauważyli, że łatwo jest chcieć przekazać zbyt wiele treści. Tegoroczne rekolekcje pokazały im natomiast, że lepiej skupić się na konkretach i prostocie, dzięki czemu uczniowie mogą więcej zapamiętać i więcej się nauczyć.

Każdy z oblatów prowadzących rekolekcje w Zespole Szkół Specjalnych miał wcześniej kontakt z dziećmi z niepełnoprawnościami, jednak nie spędzali z nimi zbyt dużo czasu. Te dwa dni pomogły im nauczyć się z nimi pracować.

– Rozmowy z dziećmi podczas rekolekcji dawały mi wielką radość. Niesamowita była ich inteligencja i spostrzegawczość. Sam dużo się od nich nauczyłem – podkreśla Douglas.

Podobne odczucia ma Sławomir Zbierański OMI:

– Wcześniej czasami spotykałem się z dziećmi z niepełnosprawnościami, ale dopiero teraz nabrałem doświadczenia w głoszeniu treści skierowanych do nich i myślę, że może to być bardzo przydatne w przyszłości – zauważa.

Z jego zdaniem zgadza się Piotr Ochlak OMI:

– Jeśli nie ma się możliwości obcować z takimi osobami to czasem nie wiadomo nawet, jak się przy nich zachować. Te rekolekcje pomogły mi się z nimi obyć i oswoić. Przed rozpoczęciem miałem nawet obawy, czy nie powiem czegoś niestosownego. Dużo też się od tych uczniów nauczyłem. Zwróciłem dużą uwagę na prostotę ich życia, na to, jak bardzo cieszą się z najmniejszych rzeczy i gestów. Było to dla mnie inspirujące i pomogło mi zauważyć to, co mam i jeszcze bardziej docenić swoje życie, to że jestem zdrowy – podsumowuje.

Tekst: Karolina Binek

fot. Archiwum WSD w Obrze

Obra k. Wolsztyna 

Klasztor w Obrze k. Wolsztyna istnieje od 1291 r., kiedy na te tereny południowej Wielkopolski przybyli cystersi. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej mury pocysterskie przejęli w 1926 r., organizując w nich Wyższe Misyjne Seminarium Duchowne. Wykształcili tu do 1939 r. niespełna 100 prezbiterów, którzy rozpoczęli pracę w kraju jako rekolekcjoniści i duszpasterze parafialni i sanktuaryjni, a także poza krajem – jako misjonarze i duszpasterze polonijni. W okresie powojennym mury seminarium opuściło około 700 wyświęconych księży. Dziś absolwenci seminarium pracują na wszystkich kontynentach, w ponad 25 krajach. Pięciu z nich przyjęło świecenia episkopatu: Eugeniusz Jureczko OMI (Kamerun; zmarł w 2018 r.), Jacek Pyl OMI (Ukraina-Krym), Radosław Zmitrowicz OMI (Ukraina), Wiesław Krótki OMI (Kanada Północna – Eskimosi) i Jan Kot OMI (Brazylia). Obecnie w Obrze kształci się około 30 kandydatów na prezbiterów z różnych kontynentów. Aktualnym przełożonym i rektorem seminarium jest o. dr Sebastian Łuszczki OMI.