Wrocław i Iława: wigilie dla osadzonych w zakładach karnych

We Wrocławiu oraz Iławie, gdzie oblaci posługują jako kapelani więzienni, w poniedziałek 23 grudnia odbyły się wigilię dla osadzonych w zakładach karnych.

23 grudnia 2024

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas dla osadzonych, i to niezależnie od wyznawanej wiary. Przebywają w izolacji, mają ograniczony kontakt z rodziną. To czas refleksji, ale i samotności, która w takich warunkach staje się bardzo dotkliwa. Wspólna modlitwa i wyznanie wiary mają dać osadzonym światło nadziei.

– Pobyt w zakładzie karnym może być pewnego rodzaju czasem rekolekcji, czyli czasem na myślenie, z którego będą dobre owoce, bo czasu tam mają dużo. Ale czy skorzystają z tego? To zależy od osadzonego, Pan Bóg nie zmusi do dobra – mówi o. Michał Lepich OMI, kapelan więzienny we Wrocławiu.

fot. ppor. Paweł Cyrulik

Iława: opłatek jako symbol nadziei i pojednania w zakładzie karnym

Od wielu lat w Zakładzie Karnym w Iławie odbywa się pasterka z okazji narodzin Jezusa Chrystusa. Biorą w niej udział osadzeni oraz zaproszeni goście – dyrekcja Zakładu Karnego, kapłani oraz biskup elbląski Jacek Jezierski, który co roku znajduje czas, by poprowadzić uroczystą Eucharystię.

– Święty Paweł mówi, że czy wolni, czy pozbawieni wolności, wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami. Nawet niezależnie od naszej wiary – czy jesteśmy w niej silni, czy bardzo wątpiący. Symbolem tego, że wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Ojca będzie się łamanie się opłatkiem. Chciejmy naszymi myślami objąć również tych, których tu nie ma, a z którymi naszymi sercami jesteśmy blisko – powiedział pomysłodawca tej szczególnej tradycji, o. Tadeusz Rzekiecki OMI, który już od ponad 30 lat pełni funkcję kapelana więziennego. Od trzynastu lat prowadzi działalność duszpasterską w Zakładzie Karnym w Iławie.

Łamanie się opłatkiem po zakończonej Eucharystii jest symbolem nadziei i pojednania. W tym miejscu ma szczególne znaczenie i moc. W wydarzeniu brał udział również wikariusz prowincjalny – o. Bartosz Madejski OMI.

Wrocław: nadzieja w Roku Jubileuszowym 2025

W poniedziałek miała miejsce również wigilia w Zakładzie Karnym we Wrocławiu. Znajduje się tam kaplica jubileuszowa archidiecezji. Dlatego też podczas mszy bp pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej Maciej Małyga nawiązywał do hasła Roku Świętego „Pielgrzymi nadziei”. W spotkaniu uczestniczył także prowincjał polskiej prowincji oblatów, o. Marek Ochlak OMI, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Opolu, płk Łukasz Gorny, oraz przewodniczący V Wydziału Penitencjarnego Sądu we Wrocławiu, Krzysztof Nowicki. Ojciec Michał Lepich OMI mówi, że czasami wśród osadzonych można zobaczyć podczas takich spotkań zaszklone oczy.

fot. ppor. Paweł Cyrulik

– Niejedna osoba być może w życiu nie trafiłaby do spowiedzi, gdyby nie poszła do kryminału – wskazuje oblat. – Często mówię, że zakład karny ma jedną rzecz wspólną ze szpitalem. I w szpitalu, i w zakładzie karnym ludzie albo zbliżają się do Boga, albo się na Niego obrażają – pytając, dlaczego dopuścił do tego, że się tam znaleźli – dodaje o. Lepich.

Piotr Ewertowski/Weronika Mathia

fot. ppor. Paweł Cyrulik/Zakład Karny nr 1 we Wrocławiu