Życzenia ojca Prowincjała na Boże Narodzenie 2024

"Bóg jest zawsze w drugim człowieku" - mówi w życzeniach na Boże Narodzenie o. Marek Ochlak OMI, prowincjał Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

24 grudnia 2024

Ojciec Marek Ochlak OMI urodził się 14 marca 1966 roku w Nowym Mieście Lubawskim. Uczył się w oblackim Niższym Seminarium Duchownym w Markowicach k. Inowrocławia (1981–1985). Wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w 1985 roku, a po odbyciu rocznego nowicjatu w Kodniu n. Bugiem, złożył pierwszą profesję zakonną i rozpoczął studia seminaryjne w Obrze k. Wolsztyna. Tam w 1991 r. obronił pracę magisterską pt. „Zadania rodziny katolickiej według Listów Pasterskich Prymasa Tysiąclecia” napisaną na seminarium z teologii moralnej pod kierunkiem o. dr. Teodora Jochema OMI. Święcenia w stopniu prezbiteratu przyjął 20 czerwca 1992 r. z rąk bp. Zdzisława Fortuniaka. Pierwsze lata po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenoda w Kędzierzynie-Koźlu. 8 sierpnia 1995 r. wyjechał na Madagaskar. Pełnił tam funkcję misjonarza w buszu, proboszcza, przełożonego domu, a w latach 2009–2015 był przełożonym oblatów na tej wyspie. Od 27 listopada 2016 r. pracował na misji Befasy, którą opuścili michalici. Przez lata posługi wybudował, z pomocą darczyńców z Polski, m.in. studnie, wodociągi, szkoły, kaplice i odnowił kościół w misji centralnej pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Wrócił do Polski, a we wrześniu 2021 r. został dyrektorem Prokury Misyjnej w Poznaniu, zajmującej się szeroko rozumianą pomocą na rzecz misji, nie tylko oblackich, a także animacją i informacją misyjną. W jej strukturach działają: Stowarzyszenie Świeckich Przyjaciół Misji, Wydawnictwo Misyjne Drogi oraz Stowarzyszenie Lumen Caritatis. Od 2023 r. jest przełożonym Prowincji Polskiej Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. 

Oblaci w Polsce 

W Polsce oblaci są obecni od 1920 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów, prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i Turkmenistanie. Poza polską prowincją zakonną posługuje kolejnych około 100 oblatów pochodzących z Polski. Wśród nich jest czterech biskupów. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu. Przełożonym oblatów w Polsce jest o. Marek Ochlak OMI, wieloletni misjonarz na Madagaskarze.