Wrocław: jubileuszowy Szlak Dialogu w parafii pw. NMP Królowej Pokoju

29 grudnia 2024 r. w archidiecezji wrocławskiej rozpoczął się Rok Jubileuszowy 2025 pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Jednym z kościołów jubileuszowych jest parafia oblatów na wrocławskich Popowicach.

2 stycznia 2025

W dekrecie z 7 listopada 2024 r. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, ogłosił 36 kościołów i kaplic jubileuszowych w archidiecezji wrocławskiej. Są to miejsca, w których – według dekretu Penitencjarii Apostolskiej z dnia 13 maja 2024 r. – wierni mogą uzyskać łaskę odpustu oraz „napić się ze źródeł nadziei”. Jednym z kościołów jest oblacka parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach.

– Rok Jubileuszowy ma zwrócić człowieka do Pana Boga – opowiada o. Błażej Mielcarek OMI, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach. – Jednym z celów obchodów jubileuszu jest pojednanie człowieka z Bogiem. Papież Franciszek w bulli Spes non confundit sakrament pokuty określił jako „niezastąpiony punkt wyjścia dla prawdziwej drogi nawrócenia”.

We wrocławskim kościele oblatów sprawowany będzie sakrament pokuty i pojednania, ale w szerokim kontekście formacyjnym: godna i przystępna liturgia pokutna, katechezy tematyczne oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Ojciec Błażej Mielcarek OMI zapowiada, że na Rok Jubileuszowy planowanych jest siedem nabożeństw pokutnych, podczas których będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi, ale wiele wydarzeń też będzie toczyło się w innych częściach diecezji. Przeżycie Roku Jubileuszowego 2025 „Pielgrzymi nadziei” jest jednym z celów Synodu Archidiecezji Wrocławskiej o nawróceniu i odnowie życia Kościoła.

W bulli Spes non confundit (nr 7) papież Franciszek zachęca, aby Kościół świadczył o obecności Boga poprzez ukazywanie „znaków nadziei”. Są one związane m.in. z pokojem, ludzkim życiem, troską o więźniów, chorych, młodzież, migrantów, osoby starsze i ubogich. Na terenie diecezji takie znaki są widoczne w licznych miejscach, gdzie wierni, jako przyjaciele Jezusa, dzielą się nadzieją z potrzebującymi – chorymi, samotnymi, więźniami, osobami uzależnionymi czy migrantami.

– Archidiecezja wrocławska ubrała cały rok w osiem „Szlaków Nadziei” – tras liczących od kilku do kilkuset kilometrów, którym patronują święci lub postacie istotne dla historii archidiecezji – tłumaczy o. Błażej Mielcarek OMI. Każdy szlak wzbogacono treściami duchowymi, takimi jak fragmenty Pisma Świętego do rozważania. Wyróżnić można m.in. Szlak Pojednania czy Szlak Młodych. – Oblacka parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju na Popowicach wpisuje się w Szlak Dialogu, który przybliża istotę dialogu międzyreligijnego oraz międzykulturowego, przypominając o takich osobach jak np. Edyta Stein.

Wędrujący „szlakami nadziei” mogą zbierać pieczątki w specjalnych paszportach – papierowych lub cyfrowych. Papierowe paszporty można zakupić w Księgarni Archidiecezjalnej lub w katedrze. Cyfrowy paszport jest dostępny na stronie www.pielgrzyminadziei.pl.

Niemieccy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Wrocławia, do dzielnicy Popowice, w 1928 r. Wcześniej, bo w 1905 r. wybudowano tu kaplicę pw. św. Jerzego i utworzono samodzielny okręg duszpasterski, który w roku 1914 został podniesiony do rangi parafii. Oblaci niemieccy, na prośbę biskupa, nabyli teren z kościołem oraz plebanią i osiedlili się w połowie stycznia 1928 r. Po II wojnie światowej, 1 1947 r., posługę w tej parafii we Wrocławiu podjęli oblaci z prowincji polskiej. Na prośbę ówczesnego administratora apostolskiego posługując jeszcze w dwóch sąsiadujących z parafią kaplicach, które z czasem stały się samodzielnymi parafiami na Pilczycach i Kozanowie. Po uzyskaniu pozwolenia władz został wybudowany nowy kościół pw. Matki Bożej Królowej Pokoju, poświęcony w 1994 r. Z czasem wyremontowano salki parafialne i dom oblacki. Oblaci, oprócz prowadzenia duszpasterstwa parafialnego i rekolekcyjnego, zaangażowani są w posługę w zakładzie karnym oraz w pracę naukową na PWT. Aktualnym przełożonym domu jest o. dr Marian Puchała OMI.

Anna Gorzelana